Kent AŞ işçilerine sendikadan istifa et baskısı

30 NİSAN’da işten atılan 276 Kent AŞ işçisi 80 gündür direnişini sürdürürken, halen Kent AŞ’de çalışmakta olanlara “İstifa et” baskısı uygulanıyor.“Dışarıdaki işçilerin yanına gitmek istemiyorsanız istifa edersiniz” denilerek baskı yapılan müdür pozisyonundaki 20 dolayındaki kişi sendikadan istifa ettirildi.


30 NİSAN’da işten atılan 276 Kent AŞ işçisi 80 gündür direnişini sürdürürken, halen Kent AŞ’de çalışmakta olanlara “İstifa et” baskısı uygulanıyor. “Dışarıdaki işçilerin yanına gitmek istemiyorsanız istifa edersiniz” denilerek baskı yapılan müdür pozisyonundaki 20 dolayındaki kişi sendikadan istifa ettirildi.
Öte yandan Karşıyaka Belediyesi, yaptığı ihaleleri, CHP Parti Meclis Üyesi de olan Tunceli Milletvekili Sinan Yerlikaya’nın da ortağı olduğu söylenilen Altaş firmasına vermeye devam ediyor.
Geçtiğimiz günlerde, yapılan ihale ile daha önce Kent AŞ işçileri tarafından yapılan işler, Altaş Firması’na verilerek, bir mühendis, 9 formen, 45 şoförün de aralarında bulunduğu toplam 240 kişi daha işe alındı. Böylece, işçileri işten atan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ın baştan beri gerekçe olarak öne sürdüğü, “Sınırlarımız küçüldü, işçi fazlalığı doğdu” gibi bahanelerinin bir kez daha gerçek dışı olduğu ortaya çıktı.
Genel-İş 5 No’lu Şube Başkanı Mehmet Çınar, Karşıyaka’nın bölünmesinden önce, Kent AŞ’nin 276 işçiyle yaptığı işi, şu anda Altaş firması da dahil olmak üzere dört firma ve 740 işçiyle yaptığını belitti.
KOMİSYON ÇALIŞMAYA BAŞLADI
Kent AŞ direnişine ilişkin bir başka gelişme de, geçtiğimiz günlerde 56 kurumun bir araya geldiği toplantıda alınan kararla kurulan “Kent Aş Komisyonu”nun çalışmalarına başlaması oldu.
Türk-İş, KESK, TMMOB, TTB, Alevi Bektaşi ve Yöre Dernekleri Temsilcilerinden oluşan dokuz kişilik komisyonun sözcülüğüne TTB Merkez Konsey Üyesi Dr. Zeki Gül seçildi. Komisyon ilk olarak Karşıyaka Belediye Başkanı ile görüşecek. Ardından Büyükşehir ve CHP İl Başkanları ile görüşecek olan Komisyon olumlu bir gelişme olmadığı taktirde Belediye önünde basın açıklaması yapacak.
Ardından bir saatlik iş durdurma gibi uyarı eylemlerinin gündeme gelmesi bekleniyor.
ÇADIRLARDA SÜREN YAŞAM
Öte yandan her türlü olumsuz koşula rağmen, şantiye önünde kurdukları çadırlarda direniş yapan işçiler, CHP’nin İzmir’de düzenlemiş olduğu her türlü etkinliğe giderek seslerini duyurmaya çalışıyor. Son olarak Foça Belediyesi ile Bayraklı Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu panel ve festival gibi organizasyonlara katılan işçiler, emek gibi bir takım değerleri sömürerek iktidara gelip sonra da işçi atanları teşhir ediyorlar.
İşçiler, soğuk su için kullandıkları dolabın fişini çeken, kameranın işçileri daha iyi çekebilmesi için şantiyenin önündeki ağaçları budayan ve sokak lambalarını değiştiren Belediye yönetimine ateş püskürüyor.
Tuvalet ihtiyaçları için 500 metre ötedeki camiye giden işçiler, çaylarını da semaverlerde yaparak elektrik sorununu çözmüş görünüyorlar.
İşçiler, “Çalışırken bize hiç izin hakkı kullandırmıyorlardı, şimdi her gün piknik yapıyoruz” diyorlar. Her zaman olduğu gibi işçilerin eşleri, çocukları, anneleri onları yalnız bırakmıyor.
Bebekler yürümeyi, konuşmayı şantiyede öğrenirken, kadınların kimisi dantel örerek gelir sağlamaya çalışıyor.
Hayat bütün canlılığı ile sürüyor, Örnekköy’deki şantiyenin önündeki çadırlarda. (İzmir/EVRENSEL)
Emine Uyar
www.evrensel.net