BAŞYAZI

 • Hükümet tarafından, DTP merkezli çağrılar görmezden gelinmeye devam edilse de; kamuoyunda “Kürt sorununun demokratik çözümü”ne dair tartışmalar derinleşiyor.DTP’ye selam vermeyi bile...


  Hükümet tarafından, DTP merkezli çağrılar görmezden gelinmeye devam edilse de; kamuoyunda “Kürt sorununun demokratik çözümü”ne dair tartışmalar derinleşiyor.
  DTP’ye selam vermeyi bile, “Muhatap alıyor görünürüz!” diye sakıncalı bulan hükümete açıkça; “Öcalan’ı muhatap al!” (*) çağrıları gelmeye başladı.
  Hükümet ise; Cumhurbaşkanı Gül’ün, “Kürt sorununda iyi şeyler olacak” diye umut pompalamasının üstünden 4 aya yakın bir zaman geçmiş olmasına karşın, bu konuda ciddi bir adım atmadığı gibi, bütün dikkatini DTP’yi tasfiye etmeye vermiş bulunuyor.
  Hükümet cenahında, sorunun çözümüne ilişkin çalışmalarının merkezinde yine DTP’nin ve Kürtlerin gerçek temsilcilerinin tasfiyesi olduğu anlaşılıyor. Hükümet cenahında, “Öcalan’ın Çözüm Planı” hükümetin planından önce açıklanırsa, “Hükümetin planının Öcalan’ın planına bir alternatif olarak açıklandığı, dolayısıyla hükümetin Öcalan’ı muhatap alır duruma düşeceği” değerlendiriliyormuş!
  Hükümet bu yüzden “Kürt sorunu çözüm planını” hızlandırmış!
  Dahası hükümetin “çözüm planı”nda da, bugüne kadar resmiyette söylediklerini aşan bir şeyin olamadığı da anlaşılıyor.
  Bu da, kamuoyu açısından Öcalan’ın ne diyeceğine olan merakı artırıyor. Nitekim dün Ertuğrul Özkök, hükümeti ve öteki yetkilileri, bugüne kadar Öcalan’la görüşülmemiş olmasını ve onun muhatap alınmamasını eleştirdi. Ve Öcalan’dan çözüm için adım beklediğini açıkça yazdı. Nitekim basın ve kamuoyunda sorunun çözümü, en azından çatışmaların durması için, “Öcalan ve PKK’nin adım atması” beklentisi var. Kamuoyu ve Özkök’ün, Öcalan’dan beklentisinin arkasında, elbette hükümetin bir çözüm üretme yeteneği ve ciddiyeti gösteremeyeceği düşüncesi vardır ve bu da haksız bir düşünce değildir. Ama gerçek şu ki; eğer silahlar susacaksa, çatışmanın iki tarafı olduğuna göre iki tarafın da ateş kesmek için istekli olmasıdır. Yani, “Silahlar sussun!” çağrısının sadece Öcalan’a, PKK’ye değil, çatışmanın hükümet tarafına da yapılması gerekiyor. Özkök, bu handikabı gördüğü için; Öcalan’dan iki beklentisi olduğuna vurgu yapıyor; “PKK Türkiye’den çekilecek mi; silahlar bırakılacak mı?” diye soruyor. Daha doğrusu bir başlangıç olarak Özkök, PKK’nin Türkiye’den çıkmasını ve silah bırakmasını istiyor. Böylece PKK “dışarı” çıkıp silah bırakınca, silahların da kendiliğinden susmuş olacağı bir fiili durum istiyor Özkök!
  Özkök’ün çağrısına PKK ya da Öcalan ne der, bunu bilmek olanaksız. Ama, sorun siyasi ve ahlaki yanından bakıldığında, Türkiye’nin aydınların demokratlarının tutumu; hükümeti, Türkiye tarafının sorunun çözümünde demokratik adımlara fırsat verecek biçimde silahı devreden çıkarmasına yönelik bir politikaya çağırmak olmalıdır. Burada bir tutum alamadan, sadece “PKK şunu yapsın bunu yapsın” demek hem gerçeklere uymaz hem de sorunun demokratik bir biçimde çözümüne hizmet etmez.
  Öte yandan hükümetin; Kürt halkının en temel taleplerini dışlayıp; bir iki kültürel taleple sorunu çözmeye soyunup, bunları da; AKP’nin siyasi çıkarları doğrultusunda yapmayı hedeflediği göz önüne alındığında, “PKK Türkiye dışına çıksın, silah bıraksın!” demek ne kadar gerçekçi olabilir.
  Öyle anlaşılmaktadır ki hükümet ile asker ve sivil öteki güç odakları; DTP, PKK, Öcalan ve Kürtleri temsil eden gerçek bir güç ya da simgenin yer almadığı, “Yüce devletin verdiği” kültürel kimi haklardan oluşan bir paketle “Kürt sorununun çözüm paketi”yle bu tarihsel sorunu çözmeyi planlamaktadırlar.
  Hükümetin ve egemenlerin tutuğu bu yol, yeni bir barış fırsatını heba etmenin yoludur. Aydınlara ve Türkiye’nin demokrasi güçlerine düşen de, asıl bu noktada hükümeti gerçekçi bir çizgiye çekmek için mücadeledir. Öcalan ve PKK’ye “şunu yapma, bunu yap” diyecek olanlar ise asıl olarak Kürt demokratları ve aydınlarıdır.
  (*) Hürriyet Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, dün hükümete, “Öcalan’la görüşme yapılması” çağrısını açıkça yaptı.
  İHSAN ÇARALAN
  www.evrensel.net