Ve beklenen sigara yasağı başladı

Nihayet uzun zamandır süren sigara yasağı dün gece 24.00’den itibaren yürürlüğe giriyor.Artık açık alanlar dışında kamuya açık hiçbir yerde sigara içilmeyecek.


Nihayet uzun zamandır süren sigara yasağı dün gece 24.00’den itibaren yürürlüğe giriyor. Artık açık alanlar dışında kamuya açık hiçbir yerde sigara içilmeyecek. Tiryakilerin ve işletmecilerin karşı çıktığı yasağın ne kadar etkili olacağı ise merak konusu.
4207 sayılı Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine İlişkin Yasa’da yapılan değişiklikle pek çok alanda tütün yasağı geçen yıl 19 Mayıs’ta yürürlüğe girmişti. Aynı değişiklikle lokanta, kahvehane, kafeterya ve birahane gibi yerlerdeki tütün yasağının 19 Temmuz’da başlaması öngörülmüştü. Buna göre, bu yerlerde dün geceden itibaren de tütün ve tütün ürünlerinin tüketimi tamamen yasak olacak. Yalnız sigara içenlere hizmet verecek bar, restoran, kafe gibi yerler açılamayacak, bu yerlerde sigara içmek isteyenler için özel bölümler oluşturulamayacak.
CEZA KESİLECEK
19 Temmuz’dan itibaren yasanın kapsamına giren bu yerlerde tütün ve tütün mamulleri kullananlara Kabahatler Kanunu’nun 39. maddesi gereği en yakın kolluk birimi yetkililerince 69 TL para cezası kesilecek. Yasakların uygulanması ve tedbirlerin alınması ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletme sorumluları da işletme izni veren kurum tarafından yazılı olarak uyarılacak. Uyarıya rağmen verilen sürede yükümlülüklerini yerine getirmeyenler, belediye sınırları içinde belediye encümeni, belediye sınırları dışında mahalli mülki amir tarafından 560 TL’den 5 bin 600 TL’ye kadar idari para cezası ile cezalandırılacak.
‘ASIL YASAK SAĞLIĞI BOZAR’
Ankara Sakarya Caddesi esnafı uygulamayı ‘Sigaraya da Yasağına da Karşıyız’ afişleriyle protesto etti. İzmir 1. Kordon esnafı ise ‘artacak’ müşteri talebine cevap verebilmek için çare arıyor. Sakarya Caddesi, başkentin bar ve birahaneleriyle ünlü bölgesi. Sakarya esnafı, sigara yasağının genişletilmesinden memnun değil. Tepkilerini ‘Sigaraya da yasağına da karşıyız’ yazılı afişleri asarak gösteriyorlar.
Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, sigara yasağı öncesi tüm sağlık çalışanlarından sigarayı bırakmalarını istedi. Kahveci yaptığı yazılı açıklamada, yapılan araştırmaların sağlık çalışanları arasında da sigara tiryakiliğinin fazla olduğunu gösterdiğini kaydetti. Doktorlar arasında sigara tiryakiliğinin yüzde 40’lar civarında olduğunu dile getiren Kahveci, sigarayı bırakma çağrısı yaptı. (ANKARA)
www.evrensel.net