Yalan serbest, teşhir etmek yasak!

TÜRK Telekom, önceki gün akşam saatlerinden itibaren “www.haberveriyorum.net” adlı haber sitesine erişimi engelleme uygulaması başlattı.


TÜRK Telekom, önceki gün akşam saatlerinden itibaren “www.haberveriyorum.net” adlı haber sitesine erişimi engelleme uygulaması başlattı.
İnternete erişim hizmetini Türk Telekom’dan alan aboneler (DNS çözümleme hizmetini başka yerlerden alanlar hariç), siteye erişemiyor.
Siteden yapılan açıklamada şöyle dendi: “Engelleme uygulamasının, bu ay Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşanan olaylarla ilgili haberlerimizin, sitemizin yanı sıra farklı haber ve forum sitelerinde de tartışmalara yol açmasından kısa bir süre sonra gerçekleşmesi dikkat çekici.”
Siteye erişemeyenler, konu hakkındaki açıklamaları “http://www.haberveriyorumnet/blogcu.com” adresinden izleyebilecek. Oysa, aynı saatlerde Hürriyet gazetesinin internet sitesinin giriş sayfasının en önemli haberi, siyah zemin üzerine beyaz harflerle konan “Çin’den katliam haberi geldi” başlığıyla duyuruluyordu. Bu başlığa tıklayınca, Çin yönetiminin “önceki gün” 196 Uyguru kurşuna dizdiği “haber”ine ulaşılıyordu. Yabancı haber ajans ve sitelerinin hiçbirinde yer almayan bu “haber”i, yalan olduğunu kanıtlayacak herhangi bir veri bulamayan “haberveriyorum.net” sitesi de yorumsuz olarak aktarmıştı.
Ancak “haber”, dünkü Hürriyet gazetesinin birinci sayfasına bile girmedi. Üstelik “haberveriyorum.net”e göre internet sitesinde de geri plana çekilen haberin altındaki yüzlerce yorum silindi! Hatta aynı habere yer veren “mynet haber” portalı, bunu desteklemek için Honduras’taki darbe karşıtı gösterinin videolarını bile “Uygurlara uygulanan baskının kanıtı” olarak kullandı. KÜLTÜR SERVİSİ
www.evrensel.net