One minute!

Sayın Başbakan geçtiğimiz aylarda Davos’ta yaptığı çıkışla çok konuşulmuştu. Davos’a bir daha gitmeyeceğini ifade etmiş ve sonrasında bu çıkışından dolayı toplumda ve İslam aleminde sempati ile karşılanmıştı.


Sayın Başbakan geçtiğimiz aylarda Davos’ta yaptığı çıkışla çok konuşulmuştu. Davos’a bir daha gitmeyeceğini ifade etmiş ve sonrasında bu çıkışından dolayı toplumda ve İslam aleminde sempati ile karşılanmıştı. Bir daha Davos’a gitmeyeceğini ifade eden Başbakan Davos’u Türkiye’ye getirmeye çalışıyor. Kendisi, Bakanları, belediye başkanları ve bilumum devlet erkanı Başbakanın Davos’ta uğradığı haksızlığa çok kızmış olmalılar ki İsviçre’den Davos’u kapma telaşına düştüler. Uludağ’ı Davos yapacağız sesleri bugünlerde basında çokça yer almakta.
Kendi ifadeleri ile “Uludağ Milli Parkı Dönüşüm Projesi” adını verdikleri proje ile sanki “Milli Parkın” uğradığı saldırıları yok etmeye çalıştıklarını sakın sanmayın. Yıllardır ülkemizi yönetenlerin göz yummaları sonucu tamamına yakınının kaçak olduğu Uludağ’daki otellerin çarpıklığından söz edip bu çarpıklığı ve kaçak yapıları ortadan kaldırmaları gerekirken (Varlık nedenleri bu) proje yarışmaları düzenleyip Uludağ’da nasıl rant alanları yaratabilirizin hesaplarını yapmaktalar. Bir de adına utanmadan “Uludağ Milli Parkı Dönüşüm Projesi” demekteler. Bu ülkede hâlâ yasalarda varlığını koruyan Milli Parklar Yasası’nı uygulamak zorunda olan yürütme organları yasaları hiçe sayıp güzelim Uludağ Milli Parkını yok edip yerine tatil köyü projelerine 1’incilik ödülü veren anlayışın amacını anlamak zor değil.
Uludağ’daki otel sahipleri eğer kabul ederlerse 5-6 yıl eğer etmezlerse 25-30 yıl içinde Uludağ kurtulacakmış. Neyi kimden kurtaracaklar bunu anlamak kolay ‘Yaptıklarımız yapacaklarımızın garantisidir’ sözünü duyar gibiyiz... Bu ülkede son yıllarda çıkardıkları ya da çıkarmaya çalıştıkları Maden Yasası, Tohum Yasası, 2B Orman Yasası, Turizm Yasası, Biogüvenlik Yasası gibi yasaları kimin için ve hangi amaçla çıkarıyorlarsa Uludağ’da yapmak istediklerini de aynı içerikte değerlendirmemiz gerekiyor. Almanya’da yüzde 25, Danimarka’da yüzde 35, dünya ortalaması ise yüzde 6 olan milli park koruma alanları ülkemizde sadece yüzde 1 gibi komik bir orandır. Ülkemizdeki milli parkların hemen hemen tümünde bu türden rant hesaplarını izliyoruz. Kaz Dağları Milli Parkı, Kaçkar Dağları Milli Parkı, Munzur Dağları gibi bir çok milli park maden şirketleri, büyük baraj projeleri ile sürekli tırtıklanarak adeta yok edilmek isteniyor. Aynı anlayış şimdi Uludağ’da boy gösterdi. Yasalar Milli Parklarda kalıcı insan etkinliklerini yasaklarken tüm bu olup bitenler “büyük çevreci” Başbakan’ın ve hükümetinin gerçek yüzünü görmemizi sağlamaktadır. Yasaların yasaklamasına rağmen sahil şeritlerindeki otellerin tüm kumsalları nasıl işgal ettiklerini görüyoruz. Bu alanlara eğer otel müşterisi değilseniz mümkün değil giremezsiniz. Oysa bütün sahiller halkın ortak malıdır ve halkın kullanımına açıktır.
Uludağ’da birinciliği alan projede dikkatimizi çeken önemli yanlardan biri Uludağ oteller bölgesine büyük bir kontrol kapısının konulmasıdır. Otelcilerin sürekli yakındıkları sıradan halkın oralara gelip çok kalabalık oluşturdukları yönlü şikayetleridir. Bu projede öne çıkan şey aynı sahillerdeki gibi Uludağ’a rezervasyonu olmayanın giremeyeceği bir Uludağ’ı hayal etmektedirler. Ülkemizde ve Bursa’da yaşayan çevre ve doğa dostu insanların varlığından eminiz. Bunun en güzel örnekleri Bursa’mızda yaşanmıştır. Daha önce Çalık gurubunun Keles Kozağacı’nda yapmak istediği termik santral yörenin o güzel insanları tarafından engellenmişti. Daha dün M. Kemalpaşa ilçesi Çördük köyünde tehlikeli katı atık yakma tesisine izin vermeyen o müthiş insanlar var oldukça yapılmak istenen katliamlara dur diyebileceğimize tüm içtenliğimizle inanıyoruz. “One Minute Başbakan” Bu güzel insanlara rağmen her şeyi bu ülkede gerçekleştiremeyeceksiniz...
YUSUF GÜRSUCU - Bursa Doğader Yönetim Kurulu Üyesi
www.evrensel.net