Tütün, şeker, fındık tamam; sıra çayda

Ülkemizde tütün ekiminde kotayla başladı bu süreç. Şeker pancarıyla kota devam etti, 2-3 gün önce de devletin artık fındık almayacağı söyleniverdi.


Ülkemizde tütün ekiminde kotayla başladı bu süreç. Şeker pancarıyla kota devam etti, 2-3 gün önce de devletin artık fındık almayacağı söyleniverdi. Sırada çay var sanırım.
Dünya fındık üretiminin yüzde 80’ini tek başına üreten ülkemizde fındık üreticileri tüccarın eline ve insafına terk edildiler. Önceki yıllarda Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin (FİSKOBİRLİK) devre dışı bırakılarak fındık alımının Toprak Mahsülleri Ofisine (TMO) verilmesi bu sürecin başlangıcıydı. Sonunda olan oldu, devlet artık fındık almayacak. Almayacağı gibi zorunlu fındık sökümü getirildi. Devlet de bu söküme devede kulak gelir desteği ile destek verecek! Üreticiler alternatif ürünlere yönlendirilecek. Yok olan fındık üreticileri yeni maceralara sürüklenecek. Hani nerede tarımda destek, hani nerede sosyal devlet, hani nerede köylüyü düşünen siyasi partiler? İktidarı ve muhalefetiyle bu karara karşı çıkan olmadığı gibi elleri acıyıncaya kadarda alkışladılar bu kararı. Caklar, cekler havalarda uçuşuyor. Sonuç fındık bitti.
Karadeniz Bölgesi’nin en önemli tarım ürünü olan fındık bu şekilde halledildikten sonra sırada çay tarımı var. Çay İşletmeleri’nin özelleştirilip, devletin çaydan da elini çekeceği söylenmekte. Çay üreticileri de özel ve güzel sektörümüzün narin ve nazlı girişimcilerinin insafına terk edilecek. Şu anki duruma göre çay üreticisi geçen yıl verdiği yaş çayın parasını 12-13 ay sonra alabilmektedir özel sektörden. Devlet olduğu halde bu böyleyken, devlet piyasada yokken olabilecekleri varın düşünün artık.
Zaman geç olmadan Karadeniz halkı bu oyunu bozmalı ve mücadeleyi üst düzeylere yükseltmelidir. Bunun için de birlik olmalı ve birliği bozucu hareketlere prim vermemelidir. Burada emek güçlerine düşen görev, ülkemizde uygulanan tarım politikalarının yanlışlığı halka anlatılmalı ve mücadeleye yeni ivmeler katacak şekilde çalışmalar yapılmalıdır. Tarımda soyguna son.
Cemalettin Çalık (Güngören/İstanbul)
www.evrensel.net