Kundaklamayla bellek silinir mi?

NAZİLER tarafından 1945 yılının Mart ayında Bergen-Belsen Toplama Kampı’nda katledilen Anne Frank’ın bu toplama kampına getirilmeden önce Hollanda’da zorla çalıştırıldığı baraka kundaklandı.


NAZİLER tarafından 1945 yılının Mart ayında Bergen-Belsen Toplama Kampı’nda katledilen Anne Frank’ın bu toplama kampına getirilmeden önce Hollanda’da zorla çalıştırıldığı baraka kundaklandı. Hollanda polisi tarafından yapılan açıklamada, “her türlü ihtimali göz önünde bulundurarak araştırmalar sürüyor” denildi.
Barakayı koruyan ve sahibi olan Jan Egges isimli bir çiftçi ise olayın kesinlikle bir kundaklama sonucu meydana geldiğini söylüyor. “Volkskrant” gazetesine demeç veren Egges, “Barakanın içinde yangına neden olabilecek hiçbir şey yoktu. Ne elektrik ne saman ne de başka bir şey. O gün yıldırım düşebilecek hava şartları da yoktu” dedi.
Egges’in gazeteye verdiği bilgiye göre, kısa bir süre önce internet aracılığıyla barakayla ilgili tehditler yapılmış.
ÇALIŞMA KAMPINDA DÖRT HAFTA
Ağustos 1944 yılında bir ihbar sonucu tutuklanan Anne Frank ve ailesi Westerbork Toplama Kampı’na getirilmişlerdi.
Anne Frank burada kız kardeşi Margot ve diğer Yahudi genç kızlarla birlikte akü montajında zorla çalıştırılmışlardı. Dört hafta sonra ise Anne Frank, ailesi ve diğerleriyle birlikte 3 Eylül 1944 günü Westerbork Kampı’ndan Auschwitz’e giden son trene bindirilirler. 1945 Mart ayında Anne Frank ve ailesinin bir bölümü Hitler’in kamplarında katledildiler. Babası ise Kızıl Ordu tarafından kurtarıldı.
Almanya sınırına yakın bir bölgede kurulan Westerbork Toplama Kampı savaş sonrası yıkılmış ve arazi önceki sahiplerine iade edilmişti. Arazinin üzerinde Anne Frank’ın çalıştığı barakayı ise Egges isimli çiftçi ailesi satın almıştı. Barakayı on yıllarca koruyan Egges ailesi, barakanın yeniden Westerbork Kampı’nın bulunduğu alana taşınması için girişimlerde bulunmuştu.
TARİHSEL BİR KAYIP
Anne Frank geçtiğimiz ay (12 Haziran) 80. yaş günü vesilesiyle değişik etkinliklerle Almanya ve Hollanda’da anılmıştı. Westerbork Kampı Anıtlar Müdürü Dirk Mulder, anma etkinliklerinde yaptığı bir açıklamada, “Anne Frank’ın zorla çalıştırıldığı baraka yıllar süren çabalarımızdan sonra orijinal yerine, Westerbork Kampı’nın bulunduğu alana taşınacak” demişti.
Mulder’in açıklamasından kısa bir süre sonra ise bölgede yayınlanan “Dagblad van het Norden” gazetesinin internet sayfalarında anonim biri, “Barakayı yakın bu iş bitsin” diye bir not bırakmıştı. Aynı notun sonuna doğru ise “Olan olmuş artık” deniliyordu.
Bunun üzerine Mulder’in güvenlik yetkililerine başvurarak “Barakayla ilgili bir şeyler olabilir” kaygısını ilettiği de “Volkskrant” gazetesinin haberinde yer aldı. Barakanın kundaklandığından emin olduğunu söyleyen Mulder, “Barakanın yok olması tarihsel açıdan büyük bir kayıptır” dedi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net