İÇ SAVAŞI MADEN ŞİRKETLERİ KÖRÜKLÜYOR

ULUSLARARASI insan hakları örgütü Global Witness’a (Küresel Tanık) göre Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yıllardır bitmeyen iç savaşın finansmanı Batılı maden şirketlerine satılan hammaddeyle sağlanıyor.


ULUSLARARASI insan hakları örgütü Global Witness’a (Küresel Tanık) göre Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yıllardır bitmeyen iç savaşın finansmanı Batılı maden şirketlerine satılan hammaddeyle sağlanıyor.
Örgüt, Batılı şirketlerin elektronik aletlerde kullanılan ham maddeyi satın alırken, nereden geldiğine dikkat etmediklerini, halbuki bu ticaretin gelirlerinin, hem Kongo ordusunu, hem de isyancı güçleri beslediğini söylüyor.
Örgütün açıklamasında, İngiltere merkezli Amalgamated Metal Corporation (AMC) de dahil, Kongo’dan hammadde alan bütün Batılı şirketlerin malvarlıklarının dondurulması için çağrı yapıldı.
YÜZLERCE SİVİL ÖLDÜ
Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki iç savaş yüzünden, özellikle de Kuzey ve Güney Kivu eyaletlerinde yüzlerce sivil katledildi, sakatlandı, tecavüze uğradı. Son bir kaç ay içinde yaklaşık yüz bin kişi de çatışma ve şiddetten kaçmak için evlerini terk etti.
Raporda Thaisarco ve diğer şirketler, elektronik eşya yapımında kullanmak üzere aldıkları cevherin kaynağının neresi olduğunu kontrol etmemekle suçlanıyor.
Global Witness’ın açıklamasında, Birleşmiş Milletler’in (BM) Kongo’daki silahlı gruplara ülkenin doğal kaynaklarının yasadışı ticaret yoluyla destek veren tüm şirketler ve kişilere yaptırım öngören kararına dayanarak, “İngiltere hükümetini, BM Yaptırımlar Komisyonu’na başvurmaya ve AMC şirketi ve yöneticilerini, uluslararası yaptırım listelerine ekletmeye çağırıyoruz” deniliyor.
Rapor, şirketlerin aslında yasaları bizzat çiğnemediğini kabul ediyor ama bu şirketlere hammadde sağlayan bazı toptancıların silahlı grupların denetimindeki topraklardan gelen madenleri akladığını öne sürüyor.
AMC REDDETTİ
Thaisarco adlı yan kuruluşu Demokratik Kongo Cumhuriyetinden kalay alan AMC ise iddiaları reddetti. AMC, bu yıl temmuz ayı başında maden hammaddelerinin kaynağını denetleme konusunda dünya çapında başlatılan bir girişime de katıldığını kaydetti.
Şirket yazılı açıklamasında, “Eğer BM bölgeden maden alımının tamamen durdurulmasının doğru olduğuna karar verirse, o zaman yan kuruluşumuz Thaisarco bu karara kesinlikle uyacaktır. Ama böyle bir yaklaşım Kongo’daki çok sayıda madenci ve geçimi onlara bağlı milyonlar için yıkım anlamına gelir” dedi.
(DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net