Daha fazla sendika, daha fazla hak

Gaziantep Başpınar Organize Sanayi’de bulunan Akteks’in 3 fabrikasında 700 işçiyi kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri işverenin dayatmaları yüzünden bir süre önce tıkanmış ve sendika grev kararı almıştı.


Gaziantep Başpınar Organize Sanayi’de bulunan Akteks’in 3 fabrikasında 700 işçiyi kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri işverenin dayatmaları yüzünden bir süre önce tıkanmış ve sendika grev kararı almıştı. İşçilerin ve DİSK-Tekstil Sendikası’nın iki haftadır kararlı bir şekilde greve hazırlandığı Akteks’de, grevin başlamasına bir gün kala yapılan görüşmelerde işverenin geri adım atması üzerine anlaşma imzalandı.
İmzalanan sözleşmeye göre, bir aylık maaş tutarında 4 ikramiye hakkı ve 24 ile 32 gün arasında değişen senelik izin hakkı başta olmak üzere daha önce de sözleşmede yer alan sosyal haklar aynen korunmuş oldu. Sözleşmeye göre ücretlere uygulanan zam oranı da yüzde 4.5 düzeyinde. Yapılan sözleşmede en büyük kazanım ise, diğer bütün işyerlerinde gasp edilmiş olan ikramiye vb. hakların korunması oldu. Patronun ortadan kaldırmak istediği mevcut kazanımları korumak için sözleşme yapıldı. Son bir yılda Başpınar’da tekstil fabrikalarındaki gelişmeler, sendikalı diğer işyerleri de dahil sürekli geriye giden çalışma koşulları ve hak gaspları dikkatte alındığında sözleşmenin başarılı olduğu söylenebilir.
Tekstilde yıllardır dizginsiz ve kuralsız bir sömürü düzeninin hakim olduğunu söyleyen DİSK-Tekstil Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Şube Başkanı Muzaffer Subaşı, yüzlerce fabrikada, 50 binden fazla işçinin çalıştığı bir bölgede, bu saldırılara karşı tek bir işyerinde mücadele etmenin zorluklarına dikkat çekiyor. Daha önceleri sendikasız işyerlerinin, kendi işçilerinin de sendikalı olmasından korktukları için işçilere yılda 4 ikramiye verdiklerini belirten Subaşı, ancak son birkaç yıldır sendikalı işyeri sayısının azalmasını da fırsat bilen patronların bütün işyerlerinde ikramiyeleri tek tek kaldırdıklarını söyledi. Subaşı, Teksif ve Öz-İplik-İş’in örgütlü olduğu işyerlerinde dahi ikramiyelerin aylık 100 TL olarak ödendiğini ve bir tek Akteks’te tam olarak ayda 166 TL ödenmeye devam ettiğini belirtti.
İŞÇİLER DİK DURDU
Antep’te tekstil işkolunda koşulların işçiler için her geçen gün daha da kötüye gittiğini anlatan Subaşı, kriz ortamını değerlendiren patronların işçilere tam bir kölelik dayattığına dikkat çekti. Örgütsüz işçilere DİSK-Tekstil’de örgütlenme çağrısı yapan Subaşı, Akteks’de karşılaştıkları dayatmanın yalnızca Akteks patronunun değil, onun etrafında birleşen bütün patronların dayatması olduğunu ifade etti. Subaşı, işçilerin dik duruşu sayesinde bunu geri püskürtmeyi başardıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Eğer bir tek işyerinde değil de birkaç işyerinde daha örgütlü olsaydık, yalnızca haklarımızı korumak için değil daha ileri haklar elde etmek için grev kararı alır mücadele ederdik. Akteks işçisi artık şunu daha iyi anladı. Daha fazla işyerini, daha fazla işçiyi örgütlemeden haklarımızı korumamız ve daha fazlasını kazanmamız, ekmeğimizi büyütmemiz artık daha da zor. Ama diğer sendikasız tekstil işçilerinin de şunu anlaması gerekiyor. Örgütlenip sendikalı olmadan bu köleliğe, patronların kural tanımazlığına son vermemiz, işimizi ve ekmeğimizi korumamız artık mümkün değil. Madem, bu kadar zorluğa rağmen bir tek işyerinde örgütlü olunca bile haklarımızı koruyabiliyorsak, bir çok işyerinde örgütlü olursak Başpınar’da bu kölelik düzenine son verebiliriz.”
(GaziantepEVRENSEL)
Mehmet Türkmen
www.evrensel.net