Kafkas filmleri Hopa’da buluşuyor

Artvin’in Gürcistan sınırındaki ilçesi Hopa, Kafkas filmleri buluşmasına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.


Artvin’in Gürcistan sınırındaki ilçesi Hopa, Kafkas filmleri buluşmasına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 9-13 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek “1. Kafkas Film Günleri” kapsamında Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Rusya ve Türkiye’den 5 uzun metraj film sinemaseverlerle buluşurken; son yılların öne çıkan belgeselleri de gösterilecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile Hopa’da bulunan Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği ve Kuzey Film tarafından desteklenen “1. Kafkas Film Günleri”, Gola Kültür ve Ekoloji Derneği’nin düzenlediği Yeşil Yayla Festivali iş birliğiyle gerçekleştirilecek.
5 ÜLKEDEN FİLMLER
Film günleri kapsamında Usta Rus Yönetmen Aleksandr Sokurov’un Çeçen-Rus gerilimine farklı bir bakış getiren filmi “Alexandra”; Gürcü yönetmen Jülie Bertuccelli’nin 2003 yılında Cannes Film Festivali’nde büyük övgüler alan ve Eleştirmenler Haftası Bölümü’nde ödül kazanan ilk filmi “Since Otar Left-Otar Gittiğinden Beri”; Azeri Yönetmen Hüseyin Mehdiyev’in baba-kız ilişkisini çarpıcı bir biçimde anlattığı “Özge Vakit-Başka Zaman”; Ermeni yönetmen Harutyun Khachatryan’ın sınır kavramını sorguladığı “Border-Sınır” ve Özcan Alper’in 2008 yılında Türkiye’de ve yurtdışında birçok ödül kazanan filmi “Sonbahar” gösterilecek.
Ayrıca, Rüya Köksal’ın Karadeniz kıyılarının sahil yolu projesiyle yok edilişini anlattığı “Son Kumsal”; Selçuk Erzurumlu, Petra Holzer ve Ethem Özgüven’in Tuzla tersanelerindeki iş koşullarına dikkat çeken “4857”, Süha Arın’ın Doğu Karadeniz Bölgesi’nin geleneksel mimarisini ele aldığı “Sisler Kovulunca”; Elif Ergezen’ın kendisi de Hopalı olan Sovyetler Birliği’ne gidip orada sürgünde ölen şair-ressam Helimişi Xahasını’nın hayatından bir kesit sunan “Şairin Ölümü”; Özgür Doğan ve Orhan Eskiköy’un 9.5 yıl cezaevinde yatan bir siyasi mahkumun eve dönüş hikayesini aktaran “Hayaller Birer Kırık Ayna” isimli belgesellerinin gösterimleri de yapılacak. Festival kapsamında çocuk izleyiciler için de gündüzleri ayrıca çizgi film gösterimleri yapılacak.
DENİZ KIYISINDA VE AY IŞIĞINDA SİNEMA KEYFİ
Gece gerçekleştirilecek film gösterimleri, deniz kıyısında olacak. Ay ışığında Karadeniz kıyısında film izlemenin keyfini yaşayacak olan festival katılımcılarının buluşma noktası ise Kopmuş Plajı. Havanın yağmurlu olması durumunda ise filmler, başka bir özel mekanda, Hopa Liman İşletmeleri’nde seyirciyle buluşacak. Belgesel filmler ise Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği’nde gösterilecek.
Film günlerinin açılış konserinde Ayşe Tütüncü sahne alırken, Şevval Sam, etkinliğin ikinci günü bir dinleti sunacak. Film günlerinde yer alan bir diğer etkinlik de Özcan Alper, Çiçek Kahraman, Senem Aytaç, Ethem Özgüven ve Selçuk Erzurumlu’nun katılacağı belgesel atölyesi.
Sadece bölgede yaşayanları değil bütün sinemaseverleri Hopa’da buluşmaya çağıran “Kafkas Film Günleri”nin, önümüzdeki yıldan itibaren Kafkasya sinemasının buluştuğu bir festivale dönüşmesi planlanıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net