Türkiye spam mail ile dünya üçüncüsü

ABD’li Sophos kuruluşunca gerçekleştirilen araştırmaya göre, dünyanın en çok “spam” (istenmeyen) mesajlarını yaratan 12 ülke arasında yüzde 15.6’lık bir payı ile ABD birinci oldu.


ABD’li Sophos kuruluşunca gerçekleştirilen araştırmaya göre, dünyanın en çok “spam” (istenmeyen) mesajlarını yaratan 12 ülke arasında yüzde 15.6’lık bir payı ile ABD birinci oldu. “Kirli Düzine” olarak adlandırılan söz konusu 12 ülke listesinde Türkiye yüzde 5.2 payı ile üçüncü sırada bulunuyor.
Merkezi ABD’de bulunan bilgi teknolojileri güvenliği ve veri koruma şirketi Sophos tarafından gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda bu yılın ikinci çeyreğinde en çok “spam” (istenmeyen) e-mail mesajları kaynağı olan 12 ülke saptandı. Sophos’un, “Kirli Düzine” olarak adlandırdığı söz konusu 12 ülkenin başında ABD bulunurken Türkiye üçüncü sırada yer alıyor.
2009 yılının nisan-haziran döneminde dünyada yaratılan “spam” e-mail mesajlarının yüzde 15.6’sı, ABD’den kaynaklanıyor. ABD’yi yüzde 11.1’lik payı ile Brezilya ve yüzde 5.2’lik payı ile Türkiye izliyor.
“Kirli Düzine” listesinde yer alan diğer ülkeler ve payları söyle: “Hindistan (yüzde 5), Güney Kore (yüzde 4.7), Polonya (yüzde 4.2), Çin (yüzde 4.1), İspanya (yüzde 3.4), Rusya (yüzde 3.2), İtalya (yüzde 2.8), Arjantin (yüzde 2.5) ve Vietnam (yüzde 2.3).
Diğer ülkelerin ise, nisan-haziran dönemindeki toplam “spam” mesajlarının ancak yüzde 35.9’undan sorumlu olduğu bildirildi.
RUSYA, ‘SPAM SÜPER GÜCܒ OLMAKTAN ÇIKTI
Bu arada, Sophos, dünyadaki her altı “spam”ından birinin ABD’den kaynaklandığına dikkat çekerken, Rusya’nın bu konudaki çabalarını da övdü.
Eskiden “Spam süper gücü” olan Rusya’nın ise, listenin 9. sırasına inmesini olumlu karşılayan Sophos, buna karşın Polonya’nın dört basamak birden çıkarak 10. olduğuna işaret etti.
Sophos, söz konusu dönemde Kolombiya’nın, “Kirli Düzine” listesinden çıkarken bunun yerine Vietnam’ın girdiğini de bildirdi.(MEDYA SERVİSİ)
www.evrensel.net