MİNERVANIN BAYKUŞU

 • Sigara yasağının bizde başka ülkelerde olduğu gibi travmasız yaşanacağını zannetmeyelim. Bence ağır sosyal sonuçlar yaratacak.


  Sigara yasağının bizde başka ülkelerde olduğu gibi travmasız yaşanacağını zannetmeyelim. Bence ağır sosyal sonuçlar yaratacak.
  Avrupa’da bar-pub-restoran sahibi esnaf bir iki mızıklanır, tiryakiler biraz homurdanır ama genellikle “dumansız hava sahası”na nispeten kolay intikal edilir. Tiryakiler, sigaradan vazgeçemeyenler için ayrılan mekanlar zaten sigara içmeye yeltenenleri bin pişman edecek biçimde yapılmıştır. Bu alanlar pistir, ayaklı küllükler temizlenmez, havalandırılmaz, size kafese takılmışsınız hissi verir; yani tiryakiyi aşağılamak için ne gerekirse yapılmıştır. Onun için en azılı tiryakiler dışındakiler kısa zamanda, pakete giden ellerini geri çekmeyi alışkanlık haline getirebilirler. İsterseniz, burası nasılsa açık alan diye otobüs beklerken içmeye yeltenin, duraktakilerin çoğu pis pis bakar, sigaranız tacizkar bakışların altında paçavraya döner. Öyle ağır bir kamuoyu baskısı oluşmuştur.
  Sonuçta içmeyi erteleye erteleye içemez hale gelirsiniz.
  Yasağın birinci haftasındayız. Sigara küllükleri toplandı, tiryakiler kapalı alanlardan çıkarıldı, “cennetten kovulan” adem oğulları duvar diplerine, sokaklara, caddelere konuşlandı. Bu yeni döneme alışmaya gayret ediyor herkes. Pek kolay olacağa benzemiyor.
  Fırtınadan önceki sessizliğin kokusu var.
  Bu topraklarda sigara yasağının sökmeyecek olduğunu, “sivil itaatsizliğin ortaya çıkacağını” iddia edecek değilim. Gerçi keşke olsa... Ortaya çıkacak sosyal kargaşadan daha vahim bir tablo ile karşılaşmak benim korkum.
  Çünkü sigara yasağı milletin kimyasını bozacak. Yasağın acısı sosyal bir yıkım olarak fitil fitil gelecek burnumuzdan.
  Dedik ya, biz başkalarına benzemeyiz. Sigara, nikotin ve katrandan daha fazla bir şey bizim için. İnsanın endamını, yürüyüşünü, havasını değiştiren tespih ve cep telefonu gibi nesnelerin bulunduğu kategoriye sigara da giriyor. Tespihi bir yana bırakalım, ama cep telefonunu ve sigarasını alacağına canını al yurdum insanının daha iyi. Çünkü bunlar yasaklanırsa, insan elini ayağını nereye koyacağını bilemez hale gelir. Dirseği omuz hizasına kaldırıp iki parmakla tutulan cep telefonuyla; iskemleye kurulup bacak bacak üstüne atılarak içilen sigaranın özgüven tesisindeki rolünü kim inkar edebilir? Bir sosyal varoluş biçimi yaratır bu iki araç.
  İşte sigara yasağı bu sosyal varoluşu ihlal ediyor; özgüveni zedeliyor öncelikle. Gerisini saymaya gerek yok. Özgüvensiz bireylerden oluşmuş bir toplumdan ise hayır gelmez.
  Otobüste sağımda solumda vır vır vır telefonla konuşan insanlardan ben de rahatsız oluyorum ama kimseye de yasaklayalım diyemem… Sosyal bünyenin sıhhati daha önemli diye düşünüyorum.
  Sigara içenler olarak kaybettik ama uyarıyorum; toplumun kaybettiğinin yanında bu hiç kalır.
  Biz içmesek de olur tabii. Emriniz olur!
  NURAYSANCAR
  www.evrensel.net