Alpagut madencilerinin zam grevi

Türkiye Kömür İşletmeleri’nden özelleştirme ile özel sektöre geçen Çelikler Alpagut Dodurga Linyit İşletmesi’nde ücret anlaşmazlığı nedeniyle 200’e yakın işçi greve çıktı.


Türkiye Kömür İşletmeleri’nden özelleştirme ile özel sektöre geçen Çelikler Alpagut Dodurga Linyit İşletmesi’nde ücret anlaşmazlığı nedeniyle 200’e yakın işçi greve çıktı.
Üç vardiyanın da ocağa inmemesi sonucu Alpagut Linyit’te dört gündür üretim tamamen dururken, işçiler zam taleplerinin kabul edilmemesi halinde grevin devam edeceğini bildirdiler.
Türkiye’nin önemli linyit ocaklarından birisi olan Alpagut’ta seyyanen günlüklere 5 TL zam isteyen fakat işveren tarafından reddedilerek ‘yüzde 8 zam yaparım, beğenen çalışsın, beğenmeyen gitsin’ cevabıyla karşılanan işçilerle görüştük.
Alpagut’un içerisinde bulunan Madenciler Kahvesi’nde bir araya geldiğimiz işçiler,”Zam talebimiz kabul edilene kadar iş başı yapmayacağız” diyerek, bu konuda kararlı olduklarını söylediler.
Ustaların 800, usta yardımcılarının 653, düz işçilerin ise 567 TL aldığı Alpagut’ta, bir yıldır ücretlere zam yapılmadığını belirten işçiler, “Türkiye’de yeraltı maden işçilerinin bu kadar ezildiği bir işletme yok. Zam istedik, vermediler” diyerek, talepleri kabul edilene kadar ocaklara inmemekte kararlı olduklarını söylediler.
Yevmiyelerin çok düşük olduğunu belirten işçiler, “Fiyatlar işçilerin kademesine göre değişiyor. 1 yıldır aynı ücretle çalışıyoruz. Halen zam alamadık. Kömür hakkımız, sosyal hakkımız yok. İşveren ‘en fazla yüzde 8 veririm’ dedi. Bu şekilde olunca en yüksek alanımız 64 TL fazla alacak. Bu çikolata, dondurma parası bile değil. Biz de tüm işçilere aynı oranda zam yapılsın düşüncesinden yola çıkarak günlük yevmiyelere 5 TL seyyanen zam yapılmasını istedik. Böyle olunca, usta da, yardımcısı da, tulumcu da aynı oranda zam almış olacaktı” şeklinde konuştular.
‘ALIN TERİMİZİN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ’
Alpagut maden ocağının iş bırakma nedeniyle kesinlikle zarar etmeyeceğini vurgulayan işçilerden Mustafa Avçı; “İşçilerin iş bırakması ile zarar edecek bir ocak değil burası. Eğer zarar edecekse tamamen ocaktaki düzensizlikten zarar ederler. İşçiler ocağa zarar vermez. İşçi alın terinin karşılığını istiyor” diyerek, patronun bu sese kulak vermesi gerektiğini söylüyor.
TÜM İŞÇİLER İŞ BIRAKTI
Çelikler Alpagut Dodurga Linyit İşletmesi’nde ‘acil’ hizmetler haricindeki tüm hizmetler durmuş durumda. 200’e yakın işçinin zam talebenin reddedilmesi nedeniyle greve çıktığı Alpagut’ta yangın çıkmaması, ocağın herhangi bir zarar görmemesi için tulumbacılar ve emniyetçilerden oluşan 2-3 kişilik ekip ocağa giriyor. Onun dışında ayak ekibi, baca ekibi, tamirciler ve yol ekibi işi bıraktı.
ADANA’DAN İŞÇİ GETİRDİLER
Patronların Alpagut’a çalıştırmak için Adana’dan işçi getirdiğini ifade eden işçiler, “Toplam 18 işçi burada iki-üç gün çalıştı. Ustalara 1150, yardımcılarına ise 1050 lira maaş verdiler. Biz burada asgari ücrete çalışırken, dışardan işçi getirdiler ve bize verilen paradan daha fazlasını verdiler. Patronların taktiği hep aynı. ‘Burada 150 kişiyle uğraşacağıma, 15-20 işçiye daha fazla veririm, işimi de yaptırırım’ düşüncesi içerisindeler. Adanalı işçiler iki gün çalıştılar daha sonra dayanamayıp kaçtılar. Çünkü buranın şartları çok ağır. Herkes kolay kolay çalışamaz” diye konuştular.
İŞÇİLER BASINDAN DERT YANIYOR
Ücretlerine günlük 5 TL zam isteyen fakat patrondan ‘ret’ cevabı alan Çelikler Alpagut Dodurga Linyit İşletmesi işçileri, sürekli işveren haberi yapan basına ise ateş püskürüyorlar.
Alpagut’ta 2007 yılında sendikalaşma faaliyeti yaşadıklarını ifade eden işçiler; “O dönemde de buraya gazeteciler geldi, fotoğraflarımızı çektiler, haber yapacağız dediler. Sonra gazetelere bir baktık ki, patronu haklı çıkaran haberler yapmışlar. Gazeteler sürekli zenginlerin yanında” diyerek, medyanın da geldiği noktayı özetleyen konuşmalar yaptılar. (Çorum/EVRENSEL)
Taner Şimşek / Ahmet Özdel
www.evrensel.net