Artık nefes almak istiyorlar

İZMİR’in tek çöplüğü, Çiğli Harmandalı halkında huzur bırakmadığı gibi, sağlığını da tehdit ediyor. ‘Ege’nin İnci’si denilen, güzelliği ile yüz güldüren şehir olarak anlatılan İzmir...


İZMİR’in tek çöplüğü, Çiğli Harmandalı halkında huzur bırakmadığı gibi, sağlığını da tehdit ediyor. ‘Ege’nin İnci’si denilen, güzelliği ile yüz güldüren şehir olarak anlatılan İzmir, emekçi mahallelerden pek de öyle gözükmüyor.
Sıcakların iyice armasıyla birlikte Harmandalı’nda yaşam, çöplükten gelen korkunç koku ile en çok da bütün gün evinde emek veren kadınlar için dayanılmaz olmuş. Yani Harmandalı’nda kadınların derdi ulaşım, yeşil alan, pazar yeri, yolların asfaltı ile bitmiyor. Artık nefes almak istiyorlar, çocuklarının ağlayarak, yaşlılarının öksürük nöbetleri ile uyanmasını istemiyorlar.
YETER ARTIK
Harmandalı’nın eskilerinden Emine Özkök, 6 yıldır burada oturuyor. 2 yıl önce çöplüğün kaldırılması için eylemler yaptıklarını, imzalar toplayarak Büyükşehir’e götürdüklerini anlatan Özkök, “Sadece vaat dinledik”diyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun bir gün gelip mahalleyi ziyaret etmediğini belirten Özkök, “Anca seçim zamanı gelip oy istemeyi biliyorlar, başka zaman hiç gelip de haliniz nedir demiyorlar” diye konuştu. Mahalledeki hayvanların bile uyuza yakalandığını anlatan Özkök, “Sağlık durumumuz iyice bozuldu, psikoloji denen bir şey kalmadı bizde. Yeter artık! Biz de mutlu, huzurlu bir yaşantı istiyoruz. İnsanca yaşamak bizim de hakkımız” diye konuştu.

MÜCADELEYE DEVAM
1.5 sene önce Harmandalı’na taşınmış Safiye Yılmaz. Kendi çocukları ile birlikte mahallenin bütün çocukları için çok kaygılandığını söyleyen Yılmaz, ‘Çocuklarımız yeri geliyor o çöplerin içindeki atıklarda oyun oynuyorlar. Öyle illet ki çöpten gelen gaz kokusu, evinizdeki bütün camları, kapıları kapatsanız bile engelleyemiyorsunuz, koku mutlaka içeri sızıyor. Yeni doğan bebekler hastalanıyor. Uzun süredir burada yaşayanların çoğu astım” diyerek sıralıyor dertlerini bir bir. Çocukların gece öksürerek, ya da ağlayarak uyandığını belirten Yılmaz, mücadele etmeye devam edeceklerini anlattı.
SADECE VAAT
Eskişehir’den Harmandalı’na yaklaşık üç ay önce gelen başka bir mahalleli ise, Aziz Kocaoğlu’ nun sözlerini hatırlatıyor: “Aziz Bey 2007 senesinin Kasım ayında bir radyo programında bir açıklama yapmıştı. 2009 Mart ayında bu çöpü tamamen kaldıracağına söz vermişti. Fakat Mart ayı bitti, hatta Temmuz da bitiyor. Kendisi her halde bir 5 sene sonra seçim döneminde Mart ayında çöpü kaldıracağını vaat edecek ve yine kaldırmayacak.” (İzmir/EVRENSEL)
Ayşen Güven
www.evrensel.net