Böyle de yatılmaz ki!

15 Temmuz’da maaşlarımızı aldık. Yüzde 4.5 zamlı. Bu zam sefalet, açlık zammıdır deyip şehrin en işlek yerinde bordrolarımızı yakarak tepkilerimizi gösterdik.


15 Temmuz’da maaşlarımızı aldık. Yüzde 4.5 zamlı. Bu zam sefalet, açlık zammıdır deyip şehrin en işlek yerinde bordrolarımızı yakarak tepkilerimizi gösterdik. Aynı gün nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport, gibi evraklara yüzde 50 zam yapıldığını öğrendik. Eylemden dönüp televizyonlarımızı açtığımızda akaryakıta yapılan fahiş zamları da öğrendik.
Eeee kriz var elbette ki sıkıntılar yaşanacak. Tabii herkes sıkıntıyı birbirinin üzerine yıkmaya çalışacak. Patronlar işçinin, emekçinin, işsizin, emeklinin, yoksul halkın sırtına yıkmak için türlü yollara başvuracak. Hükümet kimin hükümeti ise doğal olarak ondan yana çıkacak. Eskilerin bir atasözü vardır; “Gavurun ekmeğini yiyen gavurun kılıcını çalar” diye. Hükümette kendini iktidara getirenlere borcunu elbette ödeyecektir.
Şimdi düşünüyorum da yüzde 4.5 zamla 8 yıldır bu yıl olmadı seneye değiştiririm dediğim 13 yaşındaki arabama yakıt mı alsam, (Pasaport benim için hayal yurt dışına çıkamam ki) ya da yırtılan nüfus cüzdanımı mı değiştirsem, bu arada kızım bu yıl okula başlayacak onun okul masraflarını mı karşılasam. Vallahi düşünüyorum da bir türlü karar veremiyorum o kadar çok ki nasıl harcayacağımı bilemiyorum! Zaten bu yüzden sözüm ona bazı emek örgütlerinin çağrısına uyup pazara da çıkamıyorum. Düşünsenize bu sıcaklarda pazara çıktığımı? Aldığım yüzde 4.5 zammı bitirinceye kadar başıma güneş geçip oracıkta bayılırım diye korkuyorum.
Yok yok okuyanlarla dalga geçmiyorum. Şöyle bir çevrenize baksanıza herkes halinden memnun değil mi? ÖSS sonuçlarını öğrenenler, çay üreticileri, fındık üreticileri, kamu işçileri, yüzde 4.5 zam alan memurlar, işsizler, döner sermaye ve tam gün yasasına maruz kalan sağlık emekçileri, AKP’yi iktidarda tutan bütün halk. Hepsi halinden memnun değil mi?
Hemen kızmayın canım ben de biliyorum memnun olmadıklarını. Ben de biliyorum derken Orhan Veli’nin dizeleri geliverdi aklıma.
“İçinde kötülüğü yok, biliyorum;
Yok, benim de yok ama...
Olmaz ki!
Böyle de yatılmaz ki!”
Herkes ayaktayken bu iktidar hâlâ nasıl ayakta duruyor. Bizim yattığımızdan olmasın.
Hadi hep beraber bir düşünelim. Bu hükümet nasıl ayakta duruyor hâlâ!
Adnan Sözen (Eğitim Sen Ankara 2 No’lu Şube Örgütlenme Sekreteri)
www.evrensel.net