İşe dönünceye kadar direneceğiz

Adıyaman’da işlerine geri dönmek için mücadele eden TPAO işçileri, dün kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdiler. İşçiler yaptıkları basın açıklamasının ardından TPAO karşısına ‘direniş çadırı’ kurarak, işe geri alınıncaya...


Adıyaman’da işlerine geri dönmek için mücadele eden TPAO işçileri, dün kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdiler. İşçiler yaptıkları basın açıklamasının ardından TPAO karşısına ‘direniş çadırı’ kurarak, işe geri alınıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini söylediler.
TPAO’ da geçici taşeron işçileri olarak çalışırken, yaklaşık üç yıl önce kadrolu statüye geçmek için dava açtıkları için işten atılan 20 TPAO işçisi, Adıyaman İş Mahkemesi’ne açtıkları davayı kazanmalarına ve bir süre önce kararın Yargıtay’da onanmasına rağmen işe alınmadılar. İşe iade davasını kazanan işçiler, aileleriyle beraber, Petrol-İş önderliğinde Adıyaman’daki kitle örgütlerinin de desteğiyle Karapınar Mahallesinden TPAO ana giriş kapısı önüne kadar yürüyerek 200 kişinin katıldığı bir eylem gerçekleştirdiler.
İşlerine geri dönmek için sonuna kadar mücadele etmekte kararlı olduğunu belirten işçiler eylemden sonra, işe geri alınıncaya kadar ayrılmamak üzere TPAO’nun karşısına bir direniş çadırı kurdular.
HAKLI MÜCADELEMİZ SÜRECEK
İşçilerinin aileleri ve yakınları, Petrol-İş yöneticileri ve üyelerinin yanı sıra, Eğitim Sen, İHD, AZ-DER, EMEP ve DTP’de eyleme katılarak destek verdiler. Yürüyüşün ardından TPAO önünde yapılan basın açıklamasında ilk konuşmayı direnişçi işçiler adına Zeynal Karakaşlı yaptı. Karakaşlı, haklılıklarının Yargıtay kararıyla da kanıtlandığını ifade ederek, “Bizden önce dava açarak kadrolu çalışmaya hak kazanan 750 işçi gibi bizde 10-15-20 yıldır çalıştığımız TPAO’da kadrolu çalışmak için dava açtık ve bu yüzden işten atıldık. Ancak verdiğimiz hukuk mücadelesi sonucunda mahkeme kararıyla işimize dönmeye hak kazandık. Bu haklı mücadelemizi işimize geri dönünceye kadar sürdüreceğiz” diye konuştu. Petrol-İş Adıyaman Şube Başkanı Zeynal Eroğlu’da, sendika olarak işçi arkadaşlarının mağduriyeti son buluncaya kadar mücadele edeceklerini söyleyerek, Adıyaman’daki bütün emek ve demokrasi güçlerine, bu mücadelede işçileri yalnız bırakmama çağrısı yaptı.
‘TÜM İŞÇİLERE YOL GÖSTERECEK’
Eylemde bir konuşma yapan EMEP GYK Üyesi Mehmet Türkmen’de 20 petrol işçisinin işe dönme mücadelesinin yalnızca haklı bir mücadele olduğu için değil, aynı zamanda Adıyaman’da işsizliğe ve yoksulluğa mahkum edilen tüm işçi ve emekçilere de yol gösterecek bir mücadele olduğu için de destek verilmesi gerektiğini belirtti. Türkmen, “20 petrol işçisinin işine dönme mücadelesinin başarıya ulaşması, çalışmaya devam etmekte olan petrol işçileri içinde gelecekte işlerin kaybetmemenin güvencesi olacaktır” dedi. “Burada elde edilecek kazanım, Organizede asgari ücretin çok altına kölelik koşullarında çalışan, kriz gerekçesiyle işten atılan Adıyamanlı binlerce tekstil işçisine de yol gösterecek, cesaret verecektir” diyen Türkmen, tüm Adıyamanlı işçi ve emekçilere petrol işçileriyle dayanışma çağrısı yaptı.
Eğitim Sen yöneticisi Ali Karadoğan’da sendika olarak işçilerin mücadelesine sonuna kadar destek vereceklerini söyledi. DTP İl Başkanı Mehmet Doymaz ise parti olarak işçilerin bu haklı mücadelesinde sonuna kadar üzerlerine düşeni yapacaklarını belirtti.
Ayrıca eylemde yerel gazeteci Ragıp Ersoy’da bir konuşma yaparak işçilere destek verdi. İşçiler eylemin ardından TPAO karşısına kurdukları çadırla direnişlerini sürdürüyor.


ÖZEL İDARE İŞÇİLERİNİN MAAŞI ÖDENMİYOR
Adıyaman İl Özel İdare’de çalışan 292 işçinin maaşları bir aydır ödenmiyor. Maaşlarının bir an önce ödenmesini isteyen işçiler İl Özel İdaresi’ne tepkili.
Yol - İş Sendikası Şube Başkanı Zeynel Toprak, 292 işçinin bu ay maaşını alamadığını belirterek, sorunun bir an önce giderilmesini istedi. İşçilerden Sait Bilgiç, “Maaşımızı alamadık. Maliye Bakanlığı ödeme yapmamış. Yetkililerden ne zaman ödeneceğine ilişkin bir açıklama yok. Sıkıntımızın biran önce giderilmesini istiyoruz” dedi. İl Özel İdare Genel Sekreteri Ahmet Kırılmaz ise sıkıntının kendilerinden kaynaklanmadığını iddia ederek, Maliye Bakanlığı’nın ödenek çıkartmasını beklediklerini söyledi.
(Adıyaman/EVRENSEL)
Mehmet Yücel - Ali Yüksek
www.evrensel.net