Ersöz: Magazin edebiyattan güçlü

Yazdığı şiir ve roman kitaplarıyla tanınan Ünlü yazar Cezmi Ersöz, Esenyurt’ta okurlarla buluştu. Ersöz, okurlarla sohbetinde magazin kültürünü eleştirdi.


Yazdığı şiir ve roman kitaplarıyla tanınan Ünlü yazar Cezmi Ersöz, Esenyurt’ta okurlarla buluştu. Ersöz, okurlarla sohbetinde magazin kültürünü eleştirdi.
Esenyurt Kültür Şenliği kapsamında Esenyurt Tuncelililer Derneği’nin davetlisi olarak ilçeye gelen Cezmi Ersöz, hayranlarının yoğun ilgisi ile karşılaştı. Burada hayranlarının getirdiği “Hata Yaptıysam Aramızda Kalsın” adlı son kitabını imzalayan Ersöz, okurlarıyla sıcak bir sohbet gerçekleştirdi; edebiyat yaşamına ve anılarına değindi.
Türkiye ve dünya edebiyatının magazin kültürünün egemenliği altına girdiğini ve bunun çok tehlikeli olduğunu belirten Yazar Ersöz şöyle konuştu: “On binlerce dergileri, paparazzileri, televizyonları var. Edebiyat o kadar güçlü değil Türkiye’de. Giderek magazin kültürü, edebiyat kültürünü belirlemeye başladı. Sanatçı bir star, televizyon yıldızı gibi görünme ihtiyacı içine giriyor, kalkıp romanını anlatıyor, öne çıkmak istiyor. Bu da romancının, edebiyatçının kimliğinde zafiyetler yaratıyor, gedikler açıyor.”
Yazar Cezmi Ersöz, “Yazarların üzerinde çok satmak gibi bir baskı var. Tanıtma, magazin kültürünün baskısı var. Bu da edebiyatı yumuşatıyor, sistemin içine alıyor. Hormonlu bir edebiyat meydana geliyor” dedi.
Esenyurt Kültür Festivali’ni düzenleyen derneklerden Esenyurt Tuncelililer Derneği Başkanı Hüseyin Kalanç, önemli yazarları ilçeye getirerek bu etkinliklere devam edeceklerini söyledi. İSTANBUL
www.evrensel.net