BROWN: ÖLÜMLER BOŞUNA DEĞİL

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, İngiliz askerlerinin Afganistan’da hayatını kaybetmesinin “boşuna” olmadığını öne sürdü.


İngiltere Başbakanı Gordon Brown, İngiliz askerlerinin Afganistan’da hayatını kaybetmesinin “boşuna” olmadığını öne sürdü.
Brown, “Çok trajik kayıplarımız oldu ancak bu boş bir sevda uğruna değil. Kahramanca bir duruştur.” dedi. Brown, Afganistan operasyonunun başlamasından bu yana en zor yaz mevsimini geçirdiklerini söyledi. Operasyonunun bitiş sinyallerini de veren Brown, “Şimdi Panter Operasyonu gösterdi ki başarılı olabiliriz ve operasyonunu ilk aşaması sona erdi. Şimdi askerleri anma zamanıdır. Bu operasyonda Taliban güçlerini geri püskürttük ve Afganistan’ı daha güvenli kıldığımızı düşünüyorum.” dedi.
İngiltere Savunma Bakanı yetkilileri de yaptıkları açıklamada Afganistan’ın güneyinde devam eden operasyonun başarılı olduğunu ve Taliban’ın büyük kayıplar verdiğini savundu. Afganistan’daki İngiliz Tabur Komutanı Tim Radford, “Operasyonda büyük başarı sağladığımızı söyleyebiliriz.” dedi. Tele konferans eşliğinde Londra’da, Savunma Bakanlığı’nda düzenlenen bir toplantıya katılan Tim Radford, operasyonla ilgili, “Çok çok zor bir operasyondu.” dedi. Ölen militanların sayısıyla ilgili bir rakam vermekten kaçınan Radford, “Ama biliyoruz ki önemli kayıplar verdiler. Artık birçok Taliban yanlısının bizimle savaşmayacağını umuyorum.” şeklinde konuştu.
www.evrensel.net