HUKUK KÖŞESİ

 • SORU 1: Ben bir fabrikada işçi olarak çalışmaktaydım. İşveren, kıdem tazminatımı da ödeyeceğini söyleyerek işime son vermek istediğini söyledi.


  SORU 1: Ben bir fabrikada işçi olarak çalışmaktaydım. İşveren, kıdem tazminatımı da ödeyeceğini söyleyerek işime son vermek istediğini söyledi. Bunun üzerine kabul ederek işten çıkarıldım. Ancak, işveren kıdem tazminatımı bugüne kadar henüz ödemedi. Bu durumda ne yapmam gerekir? Dava açarsam gecikme faizi talep edebilir miyim?

  CEVAP 1: Kıdem tazminatınızın zamanında ödenmemesi durumunda elbette dava açma hakkınız bulunmaktadır. Kıdem tazminatının zamanında ödenmemesi durumunda açacağınız davada gecikme faizi talep etme hakkınız da vardır. Yapılan yargılama sonunda, mahkeme, gecikme süresi için ödenmeyen süreye göre mevduata uygulanan en yüksek faizin ödenmesine karar vermek zorundadır. Söz konusu gecikme faizi de hizmet sözleşmesinin feshi tarihinden itibaren hesaplanacaktır. Dolayısıyla, işvereniniz kıdem tazminatınızı ödemeyi ne kadar süre ile geciktirmişse, o kadar zaman dilimi içinde gecikme faizi talep etme hakkınız bulunmaktadır.
  Ancak, ek bir not olarak belirtmekte fayda var ki, kıdem tazminatının taksitle ödenmesini kabul eden işçi, gecikme faizi hakkını saklı tutmadığı takdirde, sonradan bunu talep edemez.
  DEVRİM AVCI
  www.evrensel.net