Işığın ve karanlığın oğulları sahnede

Dünyaca ünlü film yönetmeni Amos Gitai’nin yorumladığı ve başrolünü Jeanne Moreau’nun oynadığı Işığın Oğulları ile Karanlığın Oğullarının Savaşı adlı oyun, Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nin özel projesi olarak...


Dünyaca ünlü film yönetmeni Amos Gitai’nin yorumladığı ve başrolünü Jeanne Moreau’nun oynadığı Işığın Oğulları ile Karanlığın Oğullarının Savaşı adlı oyun, Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nin özel projesi olarak 31 Temmuz Cuma ve 1 Ağustos Cumartesi akşamları saat 21.30’da Rumelihisarı’nda İstanbullu sanatseverlere çarpıcı bir tiyatro deneyimi yaşatacak.
Fransa, Yunanistan, İspanya, İsrail ve Filistin’den sanatçıların katılımıyla gerçekleşen oyunda, Türkiye’den de usta oyuncu Cüneyt Türel, Fransa’da yaşayan başarılı oyuncu Sedef Ecer ve “Taş plak sesli kadın” olarak tanınan Sema yer alıyor. Avignon Tiyatro Festivali, Atina & Epidaurus Festivali, Barselona Grec Festivali ve Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nin Akdeniz’deki kültürel ilişkileri hareketlendirmek ve ortak projeler gerçekleştirmek amacıyla kurduğu “Kadmos” birliğinin ilk çalışması olan “Işığın Oğulları ile Karanlığın Oğullarının Savaşı”, bu dört festival ile Paris Odéon Tiyatrosu’nun ortak yapımı.
Işığın Oğulları ile Karanlığın Oğullarının Savaşı, eşzamanlı olarak farklı anlatıcılar tarafından çeşitli dillerde söylenen, hem tarihi hem güncel, hem yerel hem de evrensel bir öykü anlatarak her savaşta yaşanan benzer acıları, korkuları ve umutsuzlukları sahneye taşıyor. Akdeniz’in en önemli tiyatro festivallerinin birlikte imza attığı bu büyük yapımda, tarihi duvarlara yansıtılan imgeler eşliğinde, farklı dillerde yankılanan sesler şarkılara, sözcüklere, müziğe dönüşerek işgal, savaş, egemenlik ve başkaldırı üzerine zaman ve mekânı aşan sorular soruyor.
Amos Gitai’nin, Ölü Deniz Yazmaları ve Josephus Flavius’un 1. yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun Kudüs’ü işgalini anlattığı metinlerden uyarladığı oyunda Rainer Maria Rilke ve Oscar Wilde gibi yazarlardan alıntılar da bulunuyor. Oyunun prömiyeri 7 Temmuz Salı akşamı Avignon Festivali’nde yapıldı.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net