Belediye-İş’e dönüşler sürüyor

Belediye-İş Sendikası zorla kendilerinden koparılan üyelerini bir bir geri kazanıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile İSU’da çalışan ve baskı, tehdit, şantajla Hizmet-İş Sendikası’na üye olmaya zorlanan işçiler...


Belediye-İş Sendikası zorla kendilerinden koparılan üyelerini bir bir geri kazanıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile İSU’da çalışan ve baskı, tehdit, şantajla Hizmet-İş Sendikası’na üye olmaya zorlanan işçiler, Belediye-İş’e geri dönüyor.
Sendika değiştirme operasyonu sonrasında mücadeleyi elden bırakmayan Belediye-İş dün ikinci büyük geçiş törenini düzenledi. Belediye-İş Sendikası’na dün gündüz saatlerinde merkezden 147, Gebze’den 15 civarında işçi geçti. Akşam da 250 civarında işçi dönünce, dünkü sayı 450’yi buldu.
NOTER GERİ ÇEKİLDİ
Baskı, tehdit ve şantajla Hizmet-İş Sendikası’na üye olmaya zorlanan işçiler yuvalarına geri dönmek için dün Belediye-İş Sendikası’na gittiklerinde kötü bir sürprizle karşılaştı. Hizmet-İş Sendikası şikayetçi olduğu için 5. Noter yetkilileri, saat 17.30’dan sonra işlem yapamayacağını açıklayarak, sendikadan ayrıldı. Bunun üzerine işçiler 5. Noter’e gitmek zorunda kaldı. Geri dönüşler nedeniyle 5. Noter’in önünde uzun kuyruklar oluştu.
ÖZKAN: YILDIRAMAZLAR
Belediye-İş Sendikası Genel Merkez yöneticisi Bayram Özkan, 5. Noter’in saat 17.30’dan sonra işlem yapmamasına tepki gösterdi, “Hizmet-İş üye yaparken noterler saat 21.00’e kadar imza alıyordu. Sadece Hizmet-İş’in değil, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun da noterler üzerinde bir baskısı olduğuna inanıyorum. Ama bu durum bizi yıldıramayacak. Arkadaşlarımız noterde kuyrukta bekliyor” dedi.
2 BİNİN ÜZERİNE ÇIKTIK
Yetkili sendikanın Belediye-İş olacağını söyleyen Özkan, “Bugün itibariyle 2 bin üyenin üzerine çıktık. Biz yüzde 47 oyla seçilmiş belediye başkanıyla çalışmaya devam edeceğiz. Biz şuna inandık, kurumlar arasında kavga olmaz. Büyükşehir Belediye Başkanı’nın barış elini uzatmasını, tarafsız olmasını temenni ediyoruz. Belediye-İş Sendikası her partiye, her siyasi oluşuma eşit mesafede olacaktır” diye konuştu.


HİZMET-İŞ’TEN İŞÇİYE DAYAK
İzmit Belediyesi bünyesinde çöp kamyonunda çalışan ve Genel-İş Sendikası’na üye olan Hasan Kahya, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Müdürlüğü’nde çalışan ve Hizmet-İş Sendikası’na üye olan Hamza Ertuğ tarafından darp edildi. İddialara göre olay şöyle gelişti: Hamza Ertuğ, Hasan Kahya’yı aradı ve Hizmet-İş’e geçmesini istedi, ancak olumsuz yanıt aldı.
Bunun üzerine Hasan Kahya’nın bulunduğu yeni sanayi sitesine gitti, ikili arasındaki sözlü tartışma kısa bir süre sonra kavgaya dönüştü. Hamza Ertuğ, herkesin ortasında Hasan Kahya’ya kafa attıktan sonra kayıplara karıştı. Durumu hemen sendikaya bildiren Hasan Kahya, belediyenin ambulansıyla Kocaeli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.
ŞİKAYETÇİ OLDULAR
Kaşı patlayan Hasan Kahya’ya dikiş atılırken, sendikacılar da hastaneye akın etti. Genel-İş Sendikası Şube Başkanı Gürol Güçlü, “Artık iş çığrından çıktı. Bu onların son çırpınışları. Ama İzmit Belediye Başkanı’nın kendi işçinin yanında yer alacağına inanıyoruz” dedi. Hastaneye Belediye-İş Sendikası’nın yöneticileri de giderek ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulundu. Sendikacılar daha sonra karakola geçerek şikayetçi oldu.
(Kocaeli/EVRENSEL)
www.evrensel.net