Aman dikkat! Puana kurban gitmeyin!

İstanbullular dikkat! İstanbul yeni Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, icraatlarına başladı. Çapkının ilk icraatlarından birisi ise İzmir’de uyguladığı ve çok sayıda kişinin hayatına mal olan puanlama sistemine geçmek.


İstanbullular dikkat! İstanbul yeni Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, icraatlarına başladı. Çapkının ilk icraatlarından birisi ise İzmir’de uyguladığı ve çok sayıda kişinin hayatına mal olan puanlama sistemine geçmek. Her gün polis dayağıyla karşı karşıya kalan İstanbulluların ‘puan kurbanı’ olmaması işten bile değil!
Celalettin Cerrah’ın emniyet müdürlüğü döneminde yapılan araştırmalara göre İstanbul en fazla hak ihlalinin yaşandığı şehir oldu. İstanbul’u polisin karıştığı hak ihlalleriyle ikinci sırada İzmir takip ediyordu. İstanbul’da Cerrah’ın polisin başında olduğu dönemde İzmir polisinin başında ise Çapkın bulunuyordu.
Cerrah’ın Osmaniye Valiliği’ne atanmasının ardından Cerrahı aratmayacak seçenek olarak Çapkın İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.
ÇOK PUAN TOPLAMAK İÇİN!..
Çapkın’ın ilk mesajı İstanbullar için hiçte sevindirici olmadı. Göreve atanmasının ardından basın mensuplarıyla ilk kez bir araya gelen Çapkın, İzmir’deki uygulaması olan polise puanlama sistemini İstanbul’da da uygulayacağını açıkladı.
Hüseyin Çapkın’ın İstanbul’da uygulamayı düşündüğü yeni sistem ilçelerde polis merkezlerinde çalışan memurların ‘başarı’ durumlarına göre puanlandırılmasını içeriyor. Cinayet zanlısı yakalama, gasp, hırsızlık yaralama gibi olayların her birine puan veren sistemde, zanlıyı yakalayan ekip ya da memur o olayın değeri kadar puan alacak. Önemli olayların puanları daha yüksek tutulurken, daha basit çaptaki vakalarda daha düşük puanlar verilecek.
Çapkın, “Başarısız olan polisler ise nokta nöbetlerinde ve pasif yerlerde görevlendirilecek. Tek ölçümüz liyakat ve başarı olacak” dedi.


BAŞARI PUANLARININ TABLOSU
İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne 10 Mayıs 2006’da getirilen Çapkın’ın hak ihlallerindeki hızını, 2007 Haziranı’nda Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu’nda yapılan değişiklik artırdı. Türkiye İnsan Hakları Vakfı raporuna gere çapkının bazı ‘Çok puan alan başarılı polislerinin’ sadece birkaç icraatı şöyle;
*23 Ekim 2007: Emrah Gider Konak’ta bir polis tarafından karnına sıkılan kurşunla öldürüldü.
*24 Kasım 2007: Baran Tursun ‘Dur ihtarına uymadığı’ gerekçesiyle vurularak öldürüldü.
*9 Eylül 2007: Avukat müvekkillerini görmek isteyince dövülerek gözaltına alındı.
*9 Mayıs 2008: Çiğli Güzeltepe’de D.Ö. (17), V.Ö. (15) ve K.K. (15) adlı 3 çocuk, “polise küfrettikleri” ileri sürülerek götürüldükleri karakolda işkence gördüler.
*29 Ağustos 2008: Narlıdere’de Saygı Sönmez, gözaltına alındı. Karakolda gördüğü işkence sonucu elmacık kemiği çöktü, çenesinde iki kemik kırıldı.
(İstanbul/DİHA)
İsmail Yıldız
www.evrensel.net