Sivil ölümlerindeki artış belgelendi

Afganistan’da çatışmalarda ölenlerin sayısının bu yılın ilk yarısında yüzde 24 oranında arttığı bildirildi.


Afganistan’da çatışmalarda ölenlerin sayısının bu yılın ilk yarısında yüzde 24 oranında arttığı bildirildi.
Afganistan’daki Birleşmiş Milletler yardım misyonunun yayımladığı rapora göre, Taliban ve diğer isyancı grupların pusu kurmak yerine intihar saldırısı, yol kenarına bomba yerleştirme ve suikast yöntemlerini seçmesi, sivil ölü sayısında artışa enden oldu. Raporda, isyancıların artan yabancı asker sayısıyla baş edebilme çabaları ve 20 Ağustos’ta yapılacak seçimler öncesinde istikrarsızlığı artırmak istemeleri nedeniyle, sivil ölü sayısının daha da artabileceğine dikkat çekildi.
6 AYDA 595 SİVİL ÖLDÜ
Yılın ilk 6 ayında Taliban ve diğer hükümet karşıtı grupların 595 sivilin ölümünden sorumlu tutulduğu 21 sayfalık raporda, Afganistan’daki ABD ve diğer Batılı ülke askerlerinin de giderek daha fazla sivili öldürdüğü kaydedildi. Yılın ilk 6 ayında uluslararası güçlerle Afganistan hükümet güçlerinin 310 sivilin ölümünden sorumlu olduğu kaydedilen raporda, bu kişilerden 200’ünün 40 hava saldırısında öldüğü bilgisine yer verildi.
İki tarafa da yüklenemeyecek sivil ölümlerle birlikte toplam sivil ölü sayısının 1013’e ulaştığı, bunun 2008’in aynı döneminden yüzde 24, 2007’nin aynı döneminden yüzde 48 oranında fazla olduğu kaydedildi.


TALİBAN’DAN DAVRANIŞ REHBERİ
Taliban, ‘Nasıl iyi bir mücahit olunabileceğine dair davranış kuralları rehberi’ yayımladı. “Taliban 2009 Kurallar ve Düzenlemeler” başlıklı 13 bölümden oluşan kitapçıkta, militanlardan gereksiz intihar saldırısı ve sivil kayıplara sebep olmaktan kaçınmaları tavsiye ediliyor. Taliban Lideri Molla Ömer tarafından mayıs ayında yayımlanan kitapçığın çeşitli nüshaları, bu yaz NATO güçlerinin Afganistan’daki operasyonlarında ele geçirildi. Kitapçıkta militanlara, hükümet için çalışan Afganlara zarar verilmemesi, savaşta sivil kayıplardan kaçınılması, kişisel hırs ve garezle değil, İslami ilkeler doğrultusunda hareket eden disiplinli bir gücün elamanları olarak görünmeleri gerektiği öğütleniyor.
İntihar saldırılarına ilişkin öğütlerde ise, sivil kayıpları önlemek için azami çaba harcanması gerektiği kaydediliyor.
Komuta hiyerarşisiyle ilgili bölümde ise NATO askerlerinin, üst düzey bir Afgan subayının veya hükümet görevlisinin idam edilebileceği ancak bunun Molla Ömer veya yardımcılarından birinin talimatıyla yapılabileceği belirtiliyor.
(DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net