Sudan tasarruf için...

Küresel ekonomik kriz Türkiye’yi etkiledi-teğet geçti derken Konya’dan gelen bir haber bütün bu tartışmaları anlamsız hale getiriyor. Evlerinde temiz su olmayan insanlar...


Küresel ekonomik kriz Türkiye’yi etkiledi-teğet geçti derken Konya’dan gelen bir haber bütün bu tartışmaları anlamsız hale getiriyor. Evlerinde temiz su olmayan insanlar, damacana suyu almaya paraları olmadığı için mahalle çeşmeleri önünde kuyruklar oluşturmaya başladı. Mahalle Muhtarı, mahalledeki musluk sayısının artırılmasını istedi.
Konya’da maddi durumu yerinde olmayanlar mahalle çeşmeleri önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Yaz aylarının gelmesiyle su tüketim miktarı artıyor, ancak şebeke suları içme suyu olarak tercih edilmiyor. Damacana su almaya maddi imkanları elvermeyenlerin imdadına ise mahalle çeşmeleri yetişiyor.
Mahalle sakinleri, evlerindeki şebeke sularının kireçli, damacana suların da maliyetli olduğunu söyleyerek bu çeşmelerden yararlanıyor.
HAZIR SUYA GÜÇ YETMİYOR
Selçuklu ilçesine bağlı Ferit Paşa Mahallesi Muhtarı Dursun Ali Tiryaki, şebeke sularının içilemez durumda olduğunu belirtti. Tatlı su çeşmelerinin daha kaliteli ve sağlıklı olduğunu ifade eden Muhtar Tiryaki, “Herkes su alamıyor. Ekonomik sıkıntılardan dolayı herkesin hazır su almaya gücü yetmiyor. Dar gelirlilerin imdadına ise mahallelerde yapılan tatlı su çeşmeleri yetişiyor. Özellikle son aylarda bu çeşmelere rağbet oldukça arttı, Yüzlerce vatandaş gün içerisinde bu çeşmelerden faydalanıyor. Mahalleli çeşme başlarında bazen kuyruk bile oluşturuyor” dedi. Fatih Mahallesi Muhtarı İzzet Karaduman, şebeke sularının acılı olduğu bilgisini de verdi.
Maliyeti düşürmek için vatandaşların son dönemlerde evlerine su arıtma cihazı taktığını aktaran İzzet Karaduman, “Herkesin evinde arıtma cihazı yok. Vatandaşın sağlığı için yetkililerin şebeke sularını iyileştirmesi gerekiyor” diye konuştu.
Karaduman, mahallede 4 çeşme olduğunu ve 2 adet daha yapılması için yetkililere başvurduğunu söyledi. (KONYA)
www.evrensel.net