Su herkesin hakkı

Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’in 10 tona kadar olan suyu ücretsiz vermesiyle ilgili ‘kamu zararına yol açtığı’ gerekçesiyle açılan dava görüldü.


Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’in 10 tona kadar olan suyu ücretsiz vermesiyle ilgili ‘kamu zararına yol açtığı’ gerekçesiyle açılan dava görüldü. Dikili Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma 6 Ekim 2009 tarihine ertelendi. Duruşma sonrası yapılan açıklamalarda davanın önemine işaret edilerek, dava sonunda suyun bir hak mı meta mı olacağına karar verileceği belirtildi.
GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAK
İzmir Dikili’de konutlardan 10 tona kadar su parası almayan, belediye çalışanlarına suyu yüzde 50 ucuza veren, belediyeye ait ekmek fabrikasında halka ucuz ekmek satan, ulaşımdan ücret almayan Belediye Başkanı Osman Özgüven ve önceki dönem belediye meclis üyeleri de dahil olmak üzere toplam 21 kişi hakkında ‘Görevi kötüye kullanmak’, ‘Kamuyu zarara uğratmak’ suçlamasıyla açılan davanın duruşması dün görüldü.
Dikili Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Osman Özgüven ile birlikte Avukatları Arif Ali Cangı, Berrin Esin Kaya ve Muhittin Üstündağ katıldı.
ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER BAZ ALINSIN
Duruşmada söz alan Av. Arif Ali Cangı, Türkiye’nin uluslararası Ekonomik ve Sosyal Haklar Sözleşmesi’ne imza attığını hatırlatarak, “Su herkesin eşit ve ücretsiz şekilde ulaşması gereken bir insan hakkıdır. Bu hakkın kullanımını sağlamak kamu yararı taşır. Bu nedenle mahkeme heyetinin uluslararası sözleşmeleri baz alarak, suyun insan hakkı olduğu yönünde karar vermesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.
Av. Berrin Esin Kaya ise, suyun tüm canlıların öncelikli hakkı olduğunu kaydederek, kararın bu doğrultuda verilmesi gerektiğini belirtti. Savcı, Dikili Belediyesi’ne yazı yazılarak, ‘kamu zararının karşılanıp karşılanmadığının sorulmasını, karşılanmışsa bu miktarın ne kadar olduğunun’ sorulmasını istedi. Mahkeme Başkanı da, bu talebe katılarak duruşmayı 6 Ekim 2009 tarihine erteledi.


PANEL BASKINI DAVASI DA ERTELENDİ
Osman Özgüven’in Dikili Festivali kapsamında ‘Altın Madeni ve Çevre’ konulu paneli basan Koza Altın Madeni işçileriyle ilgili açtığı dava da 6 Ekim’e ertelendi. Duruşmalar sonrası adliye önünde açıklama yapan Av. Cangı, görülen ‘su davasının’ önemine işaret ederek, “Dava sonunda suyun bir hak mı yoksa para ile satılan bir meta mı olduğuna karar verilecek” dedi.
Belediye Başkanı Osman Özgüven de, “Biz buralara gidip geliyoruz diye sanmayın ki pişmanız. Yaptığımızın son derece doğru bir şey olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca kaldı ki iddia ettikleri gibi artık suyu da parasız vermiyoruz. Suya 1 kuruş zam yaptık. Türkiye şartlarında bu zamla ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlamış olduk. Her haneye içilebilir suyu parasız vermek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.
(DİKİLİ)
www.evrensel.net