‘Bir ‘3G’ baz istasyonumuz eksikti’

Gazeteleri, televizyonları süsleyen 3G şimdiden haklın sağlığıyla oynamaya başladı. Mahallelerde, sokaklarda, evlerin çatılarında yani yanı başımızdaki baz istasyonları yetmiyormuş gibi şimdi de 3G için baz istasyonları kurulmaya başlandı.


Gazeteleri, televizyonları süsleyen 3G şimdiden haklın sağlığıyla oynamaya başladı. Mahallelerde, sokaklarda, evlerin çatılarında yani yanı başımızdaki baz istasyonları yetmiyormuş gibi şimdi de 3G için baz istasyonları kurulmaya başlandı.
Tuzla’nın İstasyon Mahallesi’nde bulunan dört yolun tam ortasına AVEA 3G baz istasyonu kurulmak isteniyor.
Baz istasyonunu fark eden mahalleliler, istasyonunun kurulmasına karşı çıktı. Mahalle sakinleri istasyon için açılan çukurları kapatınca, istasyon kurulamadı. İstasyonun kurulmasına karşı çıkan İstasyon Mahallesi Sakinleri, kamu alanının halkına sorulmadan şirketlere peşkeş çekilmesinin haklı bir yanı olmadığını söylediler.
İstasyon Mahallesi muhtarı ve mahalle sakinleri Tuzla Belediyesi, Tuzla Kaymakamlığı ve İstanbul BüyükŞehir Belediyesi’nden bilgi almak istese de yetkililer bu durumdan haberlerinin olamadıklarını söylüyor. Mahalle sakinleri de mahallesinin tam ortasına kurulmak istenen baz istasyonunun durdurulması için savcılığa suç duyurusunda bulundu.
NE 3G NE DE BAŞKA İSTASYON İSTEMİYORUZ
Mahallelerine kurulan 3G baz istasyonuna karşı olanlardan biri de Özlem Özbek. Elektrik Mühendisi olan Özbek, 3G veya başka bir baz istasyonunun mahallelerinde kurulmasını istemediklerini dile getirdi. Özbek, bunun için gerekli yerlere şikayette bulunduklarını ve peşini bırakmayacaklarını kaydetti.
Baz istasyonu kurulmak istenen yerin kamu alanı olduğunu vurgulayan Uğur Alten, “Kaymakamlık ve Belediyeye başvurduk ama ikisi de bir birinin üzerine atıyorlar. Hiçbir yetkili bulamıyoruz sorunlarımızı anlatmak için. Belediyenin bu şirketlerle gizli anlaşmalar yaptıklarını düşünüyorum yoksa bu kadar sorumsuz davranmalarının başka bir anlamı yok” dedi.
EV Mİ ALDIM MEZAR MI?
“Mahallemize radyasyon yaymak için yetkililer harıl harıl çalışıyorlar” diyen Nalân Fırat da, yetkililerin çocuklarının hayatıyla oynayamayacaklarını belirtti. Fırat, “Ben burada ev mi aldım yoksa kendime mezar mı aldım şaşırmış durumdayım” dedi. DSP İlçe Başkanı Ali Aydın, “Mahallenin ortasına bas istasyonu kuruluyor ama hiçbir yetkilinin haberi yok. Böyle bir yalan olur mu” diye konuştu. Milletvekillerine ve bakanlıklara dilekçe gönderdiklerini belirten Aydın, ancak mahalle sakinlerini muhatap alan bir kurum çıkmadığını anlattı.
Erdem Geyik
www.evrensel.net