Bu kadarı da olmaz Bizans Surlarını yıktılar

İstanbul Cihangir’de deniz manzaralı bir apartman yaptırmak isteyen Yunan işadamı ile Türk eşi, 8 asırlık surlarla Bizans hamamını yıktırdı.


İstanbul Cihangir’de deniz manzaralı bir apartman yaptırmak isteyen Yunan işadamı ile Türk eşi, 8 asırlık surlarla Bizans hamamını yıktırdı. Tarihi kıyım, Beyoğlu Kılıçali Paşa Mahallesi, Kumrulu Sokakta yer alan bir arsada yaşandı. Zengin bir Yunan işadamı ile adının Nilüfer Çağlar olduğu iddia edilen Türk eşi, bir süre önce sahibi oldukları bu arsaya apartman yapmak için çalışmalara başladı.
Apartmanın İstanbul Cihangir’de 1930’lu yıllardan sonra yapılan ve surların üzerine oturtulan diğer apartmanlardan iki kat yüksek yani 8 katlı olması ve dairelerin de emsallerine göre daha büyük tutulması planlandı. Bunun için, sokak boyunca sapasağlam ilerleyen 800 yıllık surlar ve Bizans döneminden kalma hamam yıkıldı. İnşaat, hem belediyeye, hem de 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na şikayet edildi.
GÜNAY’A MEKTUP
Türkiye’deki bu tarih kıyımına en büyük tepkiyi ise İngiliz Gazeteci Claire Berlinski verdi. İnşaatın hemen yanında olan ve temel çalışmasından dolayı yıkılma tehlikesi bulunan Volkan Apartmanı’nda oturan Berlinski, mahalle sakinleriyle birlikte basın açıklamaları düzenledi. Olayı İngiliz First Post gazetesine de aktaran Claire Berlinski, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a bir mektup yazarak, tarihe sahip çıkmasını istedi. (İSTANBUL)
www.evrensel.net