Filistinli kadın işçiler hakları için dava açtı

İsrail yerleşimi Barkan’da kurulu bir fabrikada çalışan 5 Filistinli kadın işçi Kudüs mahkemesinde bu ay çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ücretlerinin artırılması için açtıkları davalarının görülmesini bekliyor. Bu 5 kadın, Avrupa, Türkiye ve ABD’ye yatak örtüleri ithal eden Royalife şirketine karşı uzun soluklu bir hukuki mücadele yürüten 21 kişilik kadın grubunun bir parçası.


İsrail yerleşimi Barkan’da kurulu bir fabrikada çalışan 5 Filistinli kadın işçi Kudüs mahkemesinde bu ay çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ücretlerinin artırılması için açtıkları davalarının görülmesini bekliyor. Bu 5 kadın, Avrupa, Türkiye ve ABD’ye yatak örtüleri ithal eden Royalife şirketine karşı uzun soluklu bir hukuki mücadele yürüten 21 kişilik kadın grubunun bir parçası.
Kadınlar, şirketin İsrail Çalışma Bakanlığı’nın işçi sağlığı ve güvenliği konusunda koyduğu kuralları ihlal ettiğini ve kendilerine İsrail’de uygulanan asgari ücretten çok daha düşük bir ücret ödendiğini ifade ediyor. Royalife firması ise bu iddiaların asılsız olduğunu söylemekte ısrarcı.
Firma yetkilileri, 2008 Kasımı’nda bir gazeteye verdiği demeçte “Firmamızın dikiş bölümü en üst seviyede koşullara sahip bölümüdür… Dikiş bölümümüz önde giden uluslararası kurumlar tarafından denetlenmektedir” diyor.
Geçtiğimiz günlerde yapılan bir röportajda ise Barkan’a yakın bir yerde oturan, 50 yaşındaki Umm Raed isimli kadın, firmanın erkek işçilere saat başına 9 ila 12 şekel ücret verirken, kadın işçilere saat başına 6 ila 8 şekel (2 doların altında) ücret verdiğini belirtiyor. Bütün ücretler ise asgari ücret olan 20 şekelden düşük.
Güvenlik nedeniyle sadece ilk ismini verdiğimiz Umm Raed, ayrıca ücretli izin kullanmalarına izin verilmediğini, hastalık ödemesi ya da annelik izinlerinin ise söz konusu bile olmadığını söylüyor.
TEHLİKELİ KOŞULLAR, KÖTÜ MUAMELE
Dava tarihini bekleyen 16 kadından biri olan Umm Raed, “Kumaş kesimi sırasında pek çok kazayla karşılaşıyoruz” diyor ve devam ediyor, “Amirimizin ittiği kocaman bir kumaş topu kızımın üzerine düştü ve kızım ayağından ağır bir biçimde yaralandı. Ayağı kırıldı, ambulans bile çağırmadılar, oradaki birinin arabasına bindirip kızımı hastaneye götürdüler. Hastane masraflarının hiçbirini karşılamadılar. Kızımın ayağı hala sakat.”
Royalife firmasında çalışan bir grup kadın işçi, daha iyi ücret ve çalışma koşullarının düzeltilmesi talepleri patron tarafından reddedilince, 2008 yılında fabrikaya dava açtı. Kadın işçiler dava açtıktan hemen sonra işten atıldıklarını belirtiyorlar.
Tel-Aviv’de bulunan KavLaOved adındaki işçi hakları savunucusu bir grup, yasal süreci takip etmeleri ve işçilerin işe iadesi için kadınlara yardımcı olmuş.
KavLaOved’da hukuk işlerine bakan Salwa Alinat, Royalife firmasının bu zamana kadar hakkını arayan bütün işçileri işten attığını, mahkeme işe iade kararı verdiğinde ise çok kısa bir süre için işçileri işe aldığını ve sonra yeni bir bahaneyle işçileri kapı dışarı ettiğini söylüyor.
İşten atılan kadınlar hayatlarını devam ettirebilmek için küçük bir dikiş atölyesi kurmaya çalıştıklarını ama sürekli tehdit edildiklerini anlatıyorlar. Royalife firmasına işçi sağlayan taşeron şirketin tehditlerinin gün geçtikçe artması ve atölyelerinin kundaklanması tehdidiyle yüz yüze olmak kadınları oldukça endişelendiriyor.
MAHKEME DIŞINDA BASKI
2008 yılında mahkemeye başvuran 45 kadın işçiden biri olan Khalia, başvuranların yirmisinin bu tür tehditler nedeniyle başvurularını geri çektiğini belirtiyor. Khalia temmuzda karar verilmesi beklenen mahkemenin 5 davacısından biri.
KavLaOved’dan Salwa Alinat, “Eğer işverenlerle görüşürseniz hepsi size ‘Evet, yasaları çiğniyoruz ne var yani, umurumuzda bile değil’ derler. Bu adamlarda hiç utanma yok, zaten İsrail Çalışma Bakanlığı’nın da bu yerleşim yerlerinde yasaların takibine ilişkin kılını bile kıpırdatmadığını biliyoruz” diyor.
KavLaOved grubunun baskısıyla 2006 yılında İsrail Çalışma Bakanlığı, Batı Şeria’daki Filistinli işçiler için çalışma standartlarının uygulanmasını sağlamak üzere işverenleri kontrol edeceklerini açıklamıştı. Ancak bu ay, KavLaOved’in iddialarına cevap vermeyi reddetti.
Alinat’ın söylediğine göre, kadın işçilerin iddialarına konu olan kötü çalışma koşulları İsrail’in kontrolündeki Batı Şeria’nın tüm sanayi ve tarım alanlarında aynı.
“Maaşlar, sosyal güvence, sağlık ve güvenlik başta olmak üzere kadın işçilerin pek çok sorunu var” diyor Alinat, “İsrail şirketleri ucuz işgücü için yerleşim yerlerine ve organize sanayi bölgelerine yöneliyor, bu alanlardaki kadınların da burada çalışmaktan başka şansları yok, yani tam anlamıyla orman kanunları işliyor. Denetim yok, işveren canı ne isterse onu yapıyor.”
Filistin toplumu da kadınlara karşı bir ayrımcılık uyguluyor, İsrail şirketlerinde çalışan kadın işçileri işbirlikçi olarak görüyorlar. “İki kızım da ailenin geçimini sağlamak için gece gündüz çalışıyorlar” diyor Umm Raed “Ama yerleşim bölgesindeki işlerini bırakmayı düşünüyorlar, çünkü orada çalışmaya devam ederlerse kimse onlarla evlenmek istemeyecek.”
*Serbest Gazeteci (http://www.sarahirving.net)
Sarah Irving* - Çeviren: Sevda Karaca
www.evrensel.net