Taşocağına karşı eylem yaptılar

Sultangazi Cebeci Mahallesi’nde bulunan taş ocağının kapatılmasını isteyen halkı polis engellemeye çalıştı.Önce kaymakamlık ardından da belediye binasına yürümek isteyen vatandaşlarla polis arasında...


Sultangazi Cebeci Mahallesi’nde bulunan taş ocağının kapatılmasını isteyen halkı polis engellemeye çalıştı.
Önce kaymakamlık ardından da belediye binasına yürümek isteyen vatandaşlarla polis arasında arbede yaşandı. Topkapı-Sultançiftliği tramvay hattı da trafiğe kapatıldı.
Mahallelerinde bulunan taş ocağının çıkardığı toz ve duman nedeniyle zehirlendiklerini söyleyen mahalle sakinleri, taş ocağının kaldırılması için protesto gösterisi düzenledi. Mahalle merkezinde toplanan yüzlerce kişi, ‘Tozdan ölmek istemiyoruz’, ‘Ölüm ocakları istemiyoruz’ sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Önce kaymakamlık binasına yürümek isteyen halka polis müdahale etti. Belediye binasına yönelen halkın önünü kesen Çevik Kuvvet ekipleri bu yürüyüşe de izin vermedi. Tüm uyarılara rağmen belediye binasına yürümek isteyen bazı eylemcilerle polis arasında kovalamaca yaşandı. Bu sırada tramvay hattı trafiğe kapatıldı.
Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay’la görüşmek istediklerini söyleyen halk, Başkan Altunay’ın gelmesi üzerine tramvay yolundan çekildi. Belediye Başkanı’nıdan söz alan mahalle sakinleri taş ocağı protestosunu bitirdi. Altunay, “Gereken neyse yapmaya çalışacağım. Bu konuyla ilgili Sayın Topbaş’la görüşeceğim” sözünü verdi. Sloganlar arasında konuşmasını sürdüren Altunay, 4 Ağustos Perşembe günü konuyla ilgili görüşmek üzere mahalle sakinlerine randevu verdi. Bunun üzerine eylem sona erdi. (İSTANBUL)
www.evrensel.net