BAŞYAZI

 • Ramazan’ın hangi ayın kaçında başladığını takvimlerden ya da dini çevrelerden öğrenebiliriz. Ama takvime bakmadan ya da “ulema”ya sormadan da Ramazan’ın yaklaştığını anlayabiliriz.


  Ramazan’ın hangi ayın kaçında başladığını takvimlerden ya da dini çevrelerden öğrenebiliriz. Ama takvime bakmadan ya da “ulema”ya sormadan da Ramazan’ın yaklaştığını anlayabiliriz.
  Çünkü ülkemizde (herhalde başka kapitalist Müslüman ülkelerde de); Ramazan’ın yaklaşmasının en belirgin ve herkesin gözünü içine kakılan belirtisi çarşıda-pazarda gıda maddeleri fiyatların artmasıdır. Eğer fındık, ceviz, kuru üzüm, kuru kayısı, mercimek, pirinç, kuru fasulye, nohut, et, peynir, zeytin, yağ,… gibi tüm zorunlu tüketim mallarının fiyatlarında ani, bazen birkaç katına varan artışlar oluyorsa, büyük ihtimalle Ramazan çok yaklaşmıştır!
  Din görevlilerinin anlatımına göre oruç ibadeti; oruç tutan kişi, orucu laf olsun diye değil; yoksulun, aç kalanların halinden anlasın da onlara yardım etsin ve ayrıca da aç kalarak kendi bireysel isteklerine karşı da mücadele etmesini öğrensin diye konmuştur.
  Bunun mantıksal sonucu ise, en azından öğle yemeği kalkacağı için, Ramazan ayında tüketimin üçte bir oranında düşmesidir. Ama burada bildiğimiz mantık iflas etmektedir. Ramazan’da tüketim neredeyse iki katına çıkıyor. Demek ki, açın halinden anlaması için gündüz boyu aç-susuz kalan, gündüz açlığı sırasında aç kalmanın zorluğunu görünce, aç olanları değil de kendini düşünüp, nefsinin esiri oluyor, akşam acısını çıkarıyor!
  Neyse işin bu yanı elbette din adamalarını ve orucu tutanın kendisini ilgilendirir. Biz burada sadece bir çelişkiye dikkat çekiyoruz!
  Nitekim son günlerde televizyon kanalları ve gazetelerde; “Ramazan’da hangi gıdaların fiyatlarının ne kadar artacağı”na dair haberler, röportajlar yapılıyor. Kendisine mikrofon tutulan esnaf, hangi malın fiyatının Ramazan dolayısıyla ne kadar artacağı üstüne tahminler öne sürüyor. Yapılan tahminler, bugün gazetemizin haber sayfalarında olduğu gibi, bazı yaş meyve ve sebzelerde yüzde yüzü aşan fiyat artışları beklenirken, genelde gıdada yüzde 20-30’lar düzeyinde bir artış civarındadır.
  Esnaf ve burjuva iktisatçıları, Ramazan’da fiyat artışından söz ederken, sanki Ramazan gelince Adam Smith’in “gizli eli” tüm esnafın dükkanlarını gezip fiyatları önlenmez biçimde değiştiriyormuş gibi konuşuyorlar. Ancak ısrar edince; “Biz zam yapmıyoruz toptancı-tüccar yapıyor” diyorlar.
  Yani kapitalist zihniyet; “Madem halk düne göre fazla tüketecek; o zaman fiyatları artırmalı, fırsat bu fırsat vurmalıyız!” diye düşünüyorlar.
  Yani sizin neye ihtiyacınız varsa; hele ihtiyacınız artıyorsa, onun fiyatları yükselir. Ama bir şey ihtiyacınız yoksa fiyatı düştükçe düşer!
  Çok aptalca ve mantık dışı, hatta ahlak ve vicdan dışı ama kapitalizmin kanunu da bu!
  Bugün manşetimiz işte bu kanundan dolayı uyarıyor halkı. Daha doğrusu Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar uyarıyor; biz de aracı oluyoruz. Halk bir kez de Ramazan dolayısıyla tüccar ve hiper-süper marketler, kapitalist firmalar tarafından kazıklanacaktır, yetkililer buna önlem alsın diyor Şemsi Bayraktar!
  Yetkililer önlem alır mı?
  Halkın Ramazan vesilesiyle kapitalist firmalar tarafından soyulması, İslam’ın Allah’ından çok kapitalizmin tanrısı piyasaya tapanların umurunda değildir. Bu yüzden de onlardan özel bir önlem beklemek hayal. Ancak, “krizin yükünü reddetme mücadelesine bağlanan bir mücadele olarak ‘Ramazan zamları’na karşı çıkmak” anlamlı olacaktır.
  Bu yüzden uyarımız yetkililere değil de halkadır!
  Elbette Ramazan vesilesiyle bir kez daha kapitalist firmalar hiper ve süper marketler, kabzımallar, toptancı esnafı tarafından soyulacaksınız!
  Peki ne yapalım?
  Keşke hemen, “Şunu yapın da daha fazla soyulmayın” diyebilseydik. Ne yazık ki böyle bir reçete yok! Çünkü; öyle ya da böyle gözünü Ramazan’a dikmiş vurguncular, stokçular, aşırı kâr erbabı istediklerini almak için her yola başvuracaktır.
  İHSAN ÇARALAN
  www.evrensel.net