AKP’li Başkan’a inandılar
kapının önüne konuldular

AKP’li Seyhan Belediyesi seçim öncesinde işten atmak yok diyerek oylarını aldığı temizlik işçilerini işten çıkardı.


AKP’li Seyhan Belediyesi seçim öncesinde işten atmak yok diyerek oylarını aldığı temizlik işçilerini işten çıkardı. Seyhan Belediyesi’nde taşeron firma olan Miray temizlikte çalışan 1050 işçi 31 Temmuz’da yapılan yeni ihale sonunda kapı önüne kondu. İhaleyi yeniden Miray almasına rağmen işten çıkartılan işçiler Azim Öztürk’ün seçim öncesi verdiği işe alma sözleri yüzünden kendilerinin işten çıkartıldığını dile getirdiler.
SEÇİLDİ İŞTEN ATTI
Seyhan Belediyesi önünde toplanan yaklaşık 100 kadar işçi işten atılmalarını protesto etti. Azim Öztürk’ün seçim öncesinde ‘Ben seçilmezsem sizi buradan sopalarla kovarlar. Ben seçilirsem işten çıkarma olmayacak’ sözüne kandıklarını ifade eden işçiler, Azim Öztürk’ün sözünü tutmadığını belirttiler.
Birçoğu seçim döneminde AKP’ye çalışan işçiler, seçimden önce işten atılma korkusu yaşadıkları için AKP’ye oy verdiklerini söylüyorlar. Özürlü olan bir işçi de Azim Öztürk’ün kazanması için kapı kapı oy istediklerini söyleyerek, “Azim Öztürk kazansın diye dayak yedik ama şimdi ise en büyük dayağı o atıyor” dedi.
Birçoğu seçimler öncesinde verilen sözlerden dolayı işten çıkartılmayı beklemeyen işçiler, Başbakan’ın hiç kimse işten atılamayacak sözlerinin hava da kaldığını söyledi. Birçoğu AKP delegesi olan işçiler AKP’ye de tepkili. Yakında okulların açılacağını dile getiren işçiler, çocuklarını okula nasıl göndereceklerini sordular. Yaklaşan ramazan ayı öncesinde işten çıkartıldıklarını vurgulayan işçiler Seyhan Belediyesi yüzünden şimdiden oruç tutmak zorunda bırakıldıklarını ifade ettiler.
Belediye Başkanı Azim Öztürk’ün hacca gittiğini dile getiren işçiler, binlerce insanın ekmeği ile oynayan Azim Öztürk’ün hacca giderek kendini farklı göstermeye çalıştığını vurguladılar.
EKMEĞİMİZİ İSTİYORUZ
Seyhan Belediyesi önünde ‘Azim sözünü tut, iş güvencesi istiyoruz, zafer direnen işçinin olacak’ dövizleri ile toplanan işçiler Azim Öztürk’ün yanlarına gelmesini istedi. İsteklerine karşılık bulamayan işçiler, haklarını alana kadar mücadele edeceklerini belirttiler. İşçiler adına bir basın açıklaması yapan Hasan Çelik, haklarından başka hiçbir şey istemediklerini ifade ederek, bunun için eylemlerine devam edeceklerini aktardı. Gerekirse çocuklarıyla ve eşleri ile eylemlerine devam edeceklerini vurgulayan Çelik, “Eğer kriz varsa bunu yaratan biz işçiler değiliz” diye konuştu.
Hasan Çelik, Adana’da bulunan emek örgütlerini kendileriyle dayanışmaya çağırdı. (Adana/EVRENSEL)

Cumali Akkaş
www.evrensel.net