Rasmussen önceliklerini açıkladı

NATO Genel Sekreteri olarak göreve başlayan Anders Fogh Rasmussen, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında önceliklerini sıralarken Afganistan ve Rusya ile ilişkilerin yanı sıra NATO-Akdeniz Diyaloğu ve İstanbul İşbirliği Süreci’ni saydı.


NATO Genel Sekreteri olarak göreve başlayan Anders Fogh Rasmussen, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında önceliklerini sıralarken Afganistan ve Rusya ile ilişkilerin yanı sıra NATO-Akdeniz Diyaloğu ve İstanbul İşbirliği Süreci’ni saydı. “Afganistan’ın terör merkezi olmaması için çalışıyoruz” mesajını veren Rasmussen, diğer bir önceliğinin NATO-Rusya ilişkilerinin oluşturacağını da ifade etti. Rasmusen, “Bana göre diğer bir öncelik, NATO-Akdeniz Diyaloğu ve İstanbul İşbirliği Süreci’nin devamı olacaktır” dedi.
NATO’nun yeniden yapılandırılması amacıyla yeni bir stratejik konsept geliştirileceğini belirten Rasmussen, bu çerçevede 12 uzmanlı bir grubun oluşturulduğunu, bunun başında ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright’in bulunacağını açıkladı.
(BRÜKSEL)
www.evrensel.net