Kırklareli TOKİ’de mağduriyet bitmiyor

TOKİ Kırklareli’nde, Alt Gelir Grubu projesi çerçevesinde 2006 yılı Ağustos ayında, 456 konutun temelini attı.


TOKİ Kırklareli’nde, Alt Gelir Grubu projesi çerçevesinde 2006 yılı Ağustos ayında, 456 konutun temelini attı. Konutlar, 2007 yılı Aralık ayında teslim edilecekti. Ancak konutlar hâlâ bitirilmiş değil. Şimdiye kadar iki inşaat şirketi, iflas gerekçesiyle işi bıraktı. Konut sahibi olmak umuduyla, elde avuçta ne varsa TOKİ’ye yatıran vatandaşlar, duruma tepkili.
Harç-borç, bulup-buluşturup taksitlerini ödemeye devam etmelerine rağmen, evlerinin bir türlü tamamlanamadığından yakınıyorlar. Konutlara, aylardır çivi çakılmadığı, bir sürü malzemenin dışarıda, yağmur-çamur altında ziyan olduğunu, çerçevelerin, kapıların söküldüğünü, camların kırıldığını, yerlere ve duvarlara döşenen fayans ve seramiklerin döküldüğünü söyleyen vatandaşlar, yapıların güvenli olmadığını, beton içinde kalan boşlukların çimento kâğıtlarıyla doldurulduğunu iddia ediyorlar.
İŞÇİLER DE MAĞDUR
Kırklareli TOKİ konutlarının tek mağduru, ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar değil. İnşaatta çalışan işçiler de mağdur durumda. İşçiler, aylardır ücret alamadılar.
Kobalt İnşaat, 400’den fazla işçinin geçmişten kalan ücretlerini ödemeden, iflas göstererek işi bıraktı. Bu arada yarım kalan konutlar, İnta İnşaat adlı bir firmaya verildi.
Kobalt İnşaat için iflas masası kuruldu. Alacağı olan işçilerin, bu masaya kayıt yaptırmaları istendi. İşçiler, iflas masasındaki yetkililerin kendileriyle pazarlık ettiğini, alacaklarının çok altında paralar teklif ederek, sözde uzlaşma sağlamaya çalıştıklarını söylüyor.
İşçiler, Vali ile de görüştüklerini, ancak bir sonuç alamadıklarını, bu durumda alacakları ödenmeden inşaat sahasını terk etmeyeceklerini, İnta İnşaat’ı buraya sokmayacaklarını duyurdular. Şu anda 50 kadar işçi, şantiye binasında beklemeyi sürdürüyor.
PARA YOK YEMEK YOK
İşçilerin ceplerinde para yok, kaldıkları şantiyede elektrik yok, yemek yok… Kırklareli Belediyesi’nin verdiği yemekle karınlarını doyuruyorlar. Konuştuğumuz işçiler aylardır döktükleri alın terinin karşılığını istediklerini, çoluk çocuklarının evde para beklediğini, ücretlerini almadan burayı terk etmelerinin mümkün olmadığını söyleyerek, “Evimize gittiğimizde eşimize, çocuğumuza ne deriz” diye soruyorlar.
Bora Özgen adlı işçi, TOKİ İdare Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın polise yazı göndererek, “İşgalcileri inşaat sınırlarının dışına çıkarın” dediğini aktararak, kendilerinin işgalci olmadığını, ekmeklerinin peşinde olduklarını söyledi.
“Polisle bizi karşı karşıya getirmek istiyorlar” diyen Bora Özgen, “Hak edişler konusunda da usulsüzlükler var. Gelsinler araştırsınlar, elimizde belgeler var, istesinler, belgeleri verelim” dedi.
(Kırklareli/EVRENSEL)


Aytekin Bulut
www.evrensel.net