İkizdere Vadisi’nde Turizm Kurultayı

Hidroelektrik santral (HES) inşaatlarının tehdidi altında bulunan Rize’nin İkizdere Vadisi’nde 8 Ağustos Cumartesi günü ‘Küreselleşme, Sürdürülebilir Kalkınma ve Turizm’ konulu kurultay düzenlenecek.


Hidroelektrik santral (HES) inşaatlarının tehdidi altında bulunan Rize’nin İkizdere Vadisi’nde 8 Ağustos Cumartesi günü ‘Küreselleşme, Sürdürülebilir Kalkınma ve Turizm’ konulu kurultay düzenlenecek. Kurultaya Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katılacak. Kurultayın ardından İstanbul, Ankara, İzmir gibi kentlerden gelecek olanlar ile yöre sakinleri yürüyüş yaparak HES santrallerini protesto edecek.
HES’LER DOĞA TAHRİBATINI ARTIRIYOR
Yazılı açıklama yapan İkizdere Derneği Başkanı Kadem Ekşi, dünyada koruma öncelikli 200 ekolojik vadiden biri olan İkizdere Vadisi’nde yapımı süren HES inşaatlarının her geçen gün doğa tahribatını artırdığını söyledi. Ortaya koydukları tepki ve yargı kararlarına rağmen inşaatların sürdüğünü hatırlatan Ekşi, vadinin turizm potansiyeline dikkat çekip HES inşaatlarının çevreye verdiği tahribatı gözler önüne sermek amacıyla 8 Ağustos 2009 tarihinde İkizdere Vadisi’nde, “Küreselleşme, Sürdürülebilir Kalkınma ve Turizm’ konulu kurultay düzenleyeceklerini bildirdi. Ekşi, Kurultaya Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Teknik Üniversitesi ile Maltepe Üniversitesi Rektörleri, İstanbul, Trabzon, Artvin ve Bolu’daki çeşitli üniversitelerin öğretim görevlileri, ülke genelindeki çeşitli çevre koruma derneği yöneticileri ile çok sayıda davetlinin katılacağını kaydetti.
ALINACAK ÖNLEMLER GÜNDEME GELECEK
Ekşi açıklamada, “Bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştireceğimiz kurultayda kültür, yayla, dağ, akarsu, termal alt başlıkları ile genel olarak turizmi işleyeceğiz. Kurultay’da bölgemize ait el sanatları, halk edebiyatı, geleneksel kıyafetler, yerel mutfak, bitki incelemeleri, yaban hayatı, şelaleler, göller, kentsel dönüşüm ile geleneksel mimari konularında bilgiler sunulacak. Bunun yanında yapımı süren santral projelerinin doğaya verdiği zararlara dikkat çekilip alınacak önlemler gündeme getirilecek” dedi.
Kurultay öncesi İkizdere Vadisi’ndeki sivil toplum kuruluşları ortak deklarasyon yayınladı. Açıklamada, yüzyıllardan bu yana akan dereleriyle bir dünya cenneti olan İkizdere Vadisi’nin havza planlaması yapılmadan 21 regülatör ve hidroelektrik santrali projesi ile yok edilmekle karşı karşıya bırakıldığı belirtildi. (RİZE)
www.evrensel.net