Amerikalı gazeteci İran’da gözaltında

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansıyla İran devlet yayın organlarından açıkladığına göre, Serbest Gazeteci ve Fotoğrafçı Shane Bauer ile dağ yürüyüşü sporu yapan maceracı arkadaşları Joshua Fattal ile Sarah Shourd...


Amerikan Associated Press (AP) haber ajansıyla İran devlet yayın organlarından açıkladığına göre, Serbest Gazeteci ve Fotoğrafçı Shane Bauer ile dağ yürüyüşü sporu yapan maceracı arkadaşları Joshua Fattal ile Sarah Shourd, Irak’ın kuzeyinde İran sınırında Mervan kentine yakın Malak-Hor sınır kapısı muhafızlarınca gözaltına alındı.
İran televizyonu “Haber” ile İran Devrim Muhafızları’nın ajansı “Fars”, Kuzey Irak’taki yönetimin yetkililerine de dayanarak verdikleri haberde, sınırı izinsiz geçenlerin gözaltına alındığını belirterek, ABD’nin Irak’ı işgalinden sonra Amerikalı gazetecilerin komşu ülkelere izinsiz girdiklerini hatırlattı. İngiliz Yayın Kurumu BBC, biri kadın üç kişinin “dağ yürüyüşüne çıkmış otostopçular olduğunu” belirtmişti. AP ajansı haberi, üç Amerikalının “Yüksek öğrenimlerini en iyi üniversitelerde gördüğü” ayrıntısıyla aktardı.
(MEDYA SERVİSİ)
www.evrensel.net