Tariş Pamuk Birliği’nde neler oluyor?

Onca mal varlığına rağmen Tariş Pamuk Birliği üretici ortaklarına olan 20 milyon TL’lik borcunu ödeyemez durumda. Ürün bedellerini alamayan bir gurup Sökeli pamuk üreticisinin Tariş Genel Müdürlüğü’nü basarak...


Onca mal varlığına rağmen Tariş Pamuk Birliği üretici ortaklarına olan 20 milyon TL’lik borcunu ödeyemez durumda. Ürün bedellerini alamayan bir gurup Sökeli pamuk üreticisinin Tariş Genel Müdürlüğü’nü basarak alacaklarını istemeleri biriken sorunların öfkeye dönüşmesinin göstergesi oldu. Tariş’e bağlı 44 kooperatifin baskısı iyice artınca birlik yönetim kurulu 19 Ağustos’ta olağanüstü genel kurul gerçekleştirme kararı aldı. Gerilim yönetim kuruluna da sıçradı. Başkan Vekili Cavit Ancın önce Başkan Vekilliği görevinden, sonrasında da yönetim kurulu üyeliğinden istifa etti. Gelişmeler ister istemez, “Tariş’te neler oluyor?” sorusunu akla getirdi. Sorunun cevabını Cavit Ancın’dan almak üzere Ancın’ın yaşadığı Çine nin Çaltı köyüne ziyaret gerçekleştirdik. Ancınla hem birliğin durumu hem de tarım politikaları hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.
Neden istifa ettiniz, istifanızın gerekçesi neydi?
Ben üretici ortaklarımıza 15 temmuz tarihinde “borçlar ödenecek” sözü verdim. Borçlar ödenemeyince üretici ortaklarımıza karşı kendimi sorumlu hissettiğim için istifa ettim.
Üretici neden pamuk ekiminden kaçıyor ve neden 60 yıllık tariş bu durumda?..
Son beş-altı yılda maliyetlerin artması ve ürünün beklenen fiyatı bulmamasından dolayı üretici pamuk ekiminden kaçtı. Böyle devam ederse kaçınmaya da devam edecek. Oysa stratejik bir ürün olan pamuğun eski üretim seviyelerine yükseltilmesi zorunludur. Bunun için devletin acilen IMF ve Dünya Bankası politikalarından bağımsız bir tarım politikası ve bir üretim planlanması yapması gerekiyor. Bunun yanında bölgesel ürün destekleme modeline geçilmelidir. Zira istihdam bakımından pamuk ürünü inşaat sektöründen sonra ikinci sırada yer alıyor. Hükümet pamuk sorununu çözmek istiyorsa altını çizerek söylüyorum, problemler aşılamayacak türden değildir, yeter ki ülkeyi yönetenler bizim sesimize kulak versinler. Bizleri birazcık anlasınlar. Söylemek istediklerimi anlamak isteyenler çok rahat anlarlar.
‘Tariş neden bu duruma geldi?’ sorumuza gelirsek...
Üretici, kooperatif ve birlik bir bütünlük arzeden “sacayağı” gibidir. Bunlardan birisi yok olduğunda özellikle de üretici yok olduğunda ne kooperatif ne de birlik kalır. Tariş’in yüksek fiyattan pamuk aldığı iddia ediliyor. Özellikle de benim başkanlık yaptığım dönem olmak üzere inisiyatif hep üreticiden yana kullanıldı. Zira üreticiden yana kullanmasaydım pamuk; aynı pancar ve tütünde olduğu gibi tarihe gömülürdü. Tariş’in zararlarının nereden kaynaklandığını sorgularsak; Yüksek fiyatın yanında, döviz fiyatlarındaki olumsuz düzensizlikler (Ürün alım ve satım dönemleri arasında kur farkının bizim aleyhimize seyretmiş olması.) ve stok maliyetinin yüksek olması olarak özetleyebiliriz. Bürokrat ve çalışanlarda tasarrufa gidilmediği iddia edilmektedir. Biz bunu da yaptık. Ancak Tariş’in zararları personel çıkartmakla önlenemez. Şöyle ki: 100 kişi çalışan bir yerde 50 kişiyi çıkartsanız-ki çıkartamazsınız-50 kişinin yıllık maliyeti her türlü sosyal haklarıyla beraber yıllık 1 milyon TL bile tutmaz. Oysa Tariş Pamuk Birliği’nin finans ve stok maliyetinin aylık faizi üç milyon civarında. Tariş’in bir şekilde bu finans ve stok faizi ödemelerinden kurtarılması gerekmektedir.
İkinci husus; Tariş’in bu duruma gelmesini 2000 yılı Haziran ayında çıkarılan 4572 Sayılı Birlikler Yasasında aramak gerekmektedir. Hükümetlerin IMF ve Dünya Bankası ile yaptıkları anlaşmalar birlikleri olumsuz etkiledi. Bana göre bu IMF ve DB dayatmaları uzun vadede ülke tarımını yok etme projeleridir. ”


MAL VARLIĞI BORCUNDAN FAZLA
Tariş’in borç durumu nedir?
Bugün Tariş’in bir borcu varsa karşılığında bunun üç katı da mal varlığı vardır. Önemli olan ucuz siyaset yaparak yaygara koparmak, insanları tahrik etmek değildir. Bugün her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız vardır. Hiç kimsenin endişesi olmasın ki, bu zor günlerin de üstesinden gelinecektir.
Tariş delegeleri bu olgunluğa zaten sahiptirler. Birlik ve beraberlik için Tariş yönetimine adayım diyen herkesin eteğindeki taşları dökmesi lazım.
Benim için geçerli olan birlik ve beraberlik içerisinde tek listeyle seçime gitmektir. Tek listeyle seçime gitmek bu zor günlerin aşılmasının ilk adımı olacaktır bunun için bu güne kadar yaptığım gibi bundan sonra da her türlü çabayı sarf edeceğim.

Söke kooperatifinin birlikten ayrılması gündeme geldi. Bu konu hakkında düşüncelerinizi öğrenebilirmiyiz?
Bana göre böyle bir durumun konuşulması bile yanlıştır. Zira Söke’siz Pamuk birliği, Pamuk birliksiz de bir Söke kooperatifi düşünülemez. Tam tersine en küçük kooperatifimizden en büyüğüne kadar her üretici ve kooperatifimiz birbirinden değerlidir.

AKP Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk hükümetin kasım ayı içerisinde yeni bir birlikler yasası çıkaracağından bahsetmektedir. Siz ne düşünüyorsunuz?
Birlikler Yasası yenilenecekse, ki yenilenmelidir, yenilenirken kişi, kurum ve kuruluşların mutlak ve mutlak suretle görüşleri dikkate alınmalıdır. Hatta böyle bir yapılanmada üretici kooperatif ve birlik yöneticilerinin görüşleri ağırlıkta olmalıdır. Bu her birlik için geçerlidir.
(Çine/EVRENSEL)
Celal Şenol
www.evrensel.net