Üslup görüşmesi

Başbakan erdoğan’ın uzun süre direndiği dtp ile görüşmesi dün gerçekleşti. Dünyanın sonu olmadı. Hükümet üslupla yetindi


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “AKP Genel Başkanı” sıfatı ile DTP Eş Başkanları Ahmet Türk ve Emine Ayna ile görüşmesi sonrasında karşılıklı, “iyi niyet” açıklamaları yapıldı, görüşmenin “Karşılıklı güven, geleceğe dair umutların” adımı olması dileği belirtildi.
Erdoğan, DTP Eş Başkanları Ahmet Türk ve Emine Ayna ile dün Meclis’te, AKP Grubu’nun Başkanlık makamında görüştü. Görüşmeye DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş’ın yanı sıra İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ da katıldı.
GÖRÜŞME BİR SAAT SÜRDÜ
Görüşmeye adeta kamera ordusu arasında gelen DTP heyeti, AKP Grubu girişinde Erdoğan’ın danışmanı tarafından karşılandı. Meclis TV ile sadece bir foto muhabirine adeta birkaç saniyelik görüntü alma olanağı dışında, basına kapalı görüşme bir saat sürdü.
Görüşme sonunda DTP Eş Başkanı Ahmet Türk, “Önemli bir gün...Diyalog ortamının sağlanmasından dolayı umutluyuz, mutluyuz” değerlendirmesini yaptı.
“Görmek istediğimiz tablo, halkımızın, Türkiye’nin kucaklaştığı süreçtir” diyen Türk, bu konuda nelerin yapılması gerektiğine ilişkin düşüncelerini ifade ettiklerini söyledi.
Türk; “Umut ediyoruz ki daha çok demokrasi, herkesin sevgiyle kucaklaştığı bir süreç
için olumlu gelişmelerle karşı karşıya kalırız. Hepimize önemli görev ve
sorumluluklar düşüyor. Bu sorumluluk bilinciyle çabalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.
TÜRK UMUTLU KONUŞTU
Türk, genel olarak bu süreçte bir proje ile ortaya çıkmanın doğru olmadığını ifade ettiklerini de sözlerine ekledi. “Bunu zaman içinde daha olgunlaştıracak, toplumun her kesiminin düşüncesini alacak bir sürecin başlaması konusunda, düşüncelerini ifade ettiklerini” belirten Türk, “Umuyorum ve inanıyorum ki daha güzel günlere, daha mutlu günlere hep birlikte kavuşuruz, kucaklarız o günleri...” dedi. Türk görüşmenin içeriğine ilişkin soruları yanıtlamadı.
Görüşmeden sonra ikinci açıklama ise Başbakan Erdoğan’dan geldi.
RANDEVU VERMEDİĞİNİ UNUTTU
Bugüne kadar görüşmeyen kendisi değilmiş gibi Erdoğan, “Bugün gerçekten demokratik parlamenter sistem içerisinde TBMM çatısı altında çok çok önemli bir toplantıyı gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bir sürecin içerisindeyiz ve buna yönelik olarak bugün yapmış olduğumuz toplantıyla geleceğe yönelik umutlarımızın daha da arttığı inancındayım” dedi.
“Milletimiz birlik, beraberlik, dayanışma istiyor. Tabi anneler gözyaşları dinsin istiyor. Kan ölüm olmasın istiyor.
Hepimiz bunu istiyoruz” diye konuşan Erdoğan, İçişleri Bakanı koordinatörlüğünde yürütülen çalışmalara atıfta bulundu. Erdoğan, bu çalışmanın içinde teorinin de pratiğin de olduğunu belirterek, sürece ilişkin siyasi partilerle, Sivil toplum kuruluşları ile medyanın katılımı ile çalışmaların sürdüğünü söyledi.
Bir saatlik görüşmede karşılıklı olarak birbirlerinden istifade ettiklerini, “Geleceğe yönelik, güvene dayalı olarak olumlu adımlar olacağına inandığını” belirten Erdoğan, geleceğe yönelik, güvene yönelik olumlu adımlar attıklarını, umutlarının arttığını söyledi.
Sorunun kısa vadede çözülemeyeceğini de kaydeden Erdoğan, sorunu kısa, orta ve uzun vadede aşacaklarına inandığını ifade etti. Görüşme sonrası yapılan açıklamalarda, İçişleri Bakanı Atalay’ın Hükümet’in ‘Kürt açılımı’ açıklamasında olduğu gibi ‘üsluba” dair vurgular öne çıkarken, Hükümet tarafından çözüme dair somut bir adım dillendirilmedi.


‘İÇERİDE BAŞBAKAN İLE GÖRÜŞTÜK’
Toplantıda, edindiğimiz bilgilere göre DTP Eş Başkanları Ahmet Türk, Emine Ayna, Başbakan Erdoğan ile İçişleri Bakanı Beşir Atalay konuştular. Spesifik başlıkların, özel konuların ele alınmadığı toplantıda, samimi bir üslup sergilendi ve özellikle karşılıklı üsluba dikkat edildi. Yapıcı bir dil kullanıldığı belirtilen görüşmede, “Sürece katkı için herkesin üslubuna dikkat etmesi gerektiğinin” yanı sıra, “Ne olursa daha iyi sonuç alınır”ın konuşulduğu vurgulandı. Sorunun çözümü için katkısı olabilecek herkesin katkısının alınması gerektiğinin de konuşulduğu görüşmenin, toplumda “Başbakan Erdoğan DTP’liler ile görüşmüyor” şeklindeki psikolojik etkinin kırıldığı değerlendirmesi yapıldı.
DTP’liler, Erdoğan’ın Başbakan sıfatı ile değil, AKP Genel Başkanı sıfatı ile görüştüğüne ilişkin, “Biz içeride Başbakan ile görüştük” değerlendirmesi yaparken, görüşmenin karşılıklı güvensizliğin yıkılabileceğini gösterdiğini ifade ettiler. Hükümetin bu sorunu gerçekten çözmek istediği mesajı verdiği vurgulanan görüşmeye ilişkin DTP’liler, “Bir toplantı ile aşılamaz ama en azından, niyetler vurgulandı” değerlendirmesi yaptı.
(Ankara/EVRENSEL)
Sultan Özer
www.evrensel.net