Tutuklu çocuklar için Bakan’a 10 soru

Çocuklar İçin Adalet Çağrıcıları, tutuklu çocukların eğitim ve rehabilitasyon sorunlarını, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya soracak.


Çocuklar İçin Adalet Çağrıcıları, tutuklu çocukların eğitim ve rehabilitasyon sorunlarını, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya soracak. Çubukçu’nun hücrelerdeki binlerce çocuğun durumundan haberdar olup olmadığını soran çağrıcılar, 10 sorudan oluşan bir soru önergesi taslağı hazırladı. Bu taslak, Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras’a gönderildi. Uras, taslağı inceledikten sonra soru önergesini Çubukçu’ya yöneltilmek üzere Meclis’e sunacak.
Eğitime devam eden kaç tutuklu çocuk olduğu sorulan taslakta yer alan bazı sorular şöyle:
*Tutuklanan çocukların eğitimleri ile ilgilenen görevli öğretmenlerin sayısı kaç? Bu çocukların müfredatta geri kalmaları durumunda aradaki açığı kapatmak için ek çalışmalar yapılıyor mu?
*Tutuklanan çocuklardan, tahliye edildikten veya beraat ettikten sonra örgün eğitimine devam eden çocuk sayısı kaçtır?
*Tahliye edildikten veya beraat ettikten sonra okulları tarafından reddedilenler var mıdır? Bakanlığınız bu çocukların durumunu takip etmekte midir?
*Haklarında soruşturma başlatılan çocuklar ayrıca disiplin soruşturması geçiriyor mu? Geçiriyorsa verilen cezalar nelerdir?
*Hakkında başlatılan soruşturma nedeniyle okuldan uzaklaştırma veya kayıt silme cezası alan var mı? Varsa kaç çocuktur ve illere göre dağılımı nedir?
*Tutuklu ve / veya hükümlü olan çocuklara eğitim sürecine uyumlarının sağlanması bakımından psiko-sosyal destek veriliyor mu? Eğer veriliyorsa uygulama nasıl yapılıyor? (ANKARA)
www.evrensel.net