ÖDP: Operasyonlara son verilmeli

Kürt sorunu tartışmalarına ilişkin ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, İstanbul İl Başkanı Hüseyin Yeşil ve yardımcısı Sema Solaklı ile İstanbul İl binasında basın toplantısı düzenledi.


Kürt sorunu tartışmalarına ilişkin ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, İstanbul İl Başkanı Hüseyin Yeşil ve yardımcısı Sema Solaklı ile İstanbul İl binasında basın toplantısı düzenledi.
Açıklamayı yapan ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, geçtiğimiz günlerde basın toplantısı yapan İçişleri Bakanı Atalay’ın, Kürt sorunun daha fazla demokrasi ve daha fazla özgürlük anlayışı ile çözüleceğini içeren açıklamalarına ilişkin, “Kürt sorununun adının bile konulmaya korkulduğu, sorunun imha ve inkar anlayışı ile ortadan kaldırılmaya çalışıldığı bir yaklaşımdan sonra sorunun bu noktaya gelmesi olumludur. Ama bu olumluluk sorunun karmaşıklığı ve derinliği göz önüne alındığında temkinli bir noktada durmayı gerektirmektedir” dedi.
HÜKÜMET ESASA GEÇMELİ
Hükümetin medya aracılığıyla sürdürdüğü ve diplomatik sayılabilecek girişimlerden, meselenin esasına geçmesi gerektiğine dikkat çeken Taş, demokratik çözüm için çözümden yana tüm siyasi partilerin, meslek örgütlerinin, sendikaların sürecin aktif unsuru olmasının bu sürecin geliştirilmesine hizmet edeceğine vurguladı.
“PKK 15 Ağustos’a kadar ilan ettiği eylemsizlik kararının süresizliğe dönüştürmeli, silahlı eylemlere son vermeli” diyen Taş, devletin de operasyonlara son verip, silahlı güçlerin demokratik toplumsal yaşama katılımı için genel af sürecini gündeme getirmesi gerektiğine dikkat çekti.
Taş, Kürt sorununda, anadilde eğitim talebinin karşılanıp Türkiye’de yaşayan herkesin anayasal yurttaşlık temelinde eşit haklara sahip olması ve koruculuk sisteminin kaldırılması gibi gerekli adımların atılması gerektiğinin altını çizdi. Taş, ÖDP olarak, Kürt sorununda köklü ve kalıcı bir çözüm içermese de, sorunun bu aşamasında akan kanın durması, gençlerin ölmemesi, anaların ağlamaması ve demokratik bir Türkiye’de bir arada yaşamın tahrip edilmemesi için atılacak olumlu adımları destekleyeceklerini fakat kendi yol haritalarından da şaşmayacaklarını söyledi.
Taş, Kürt sorunun demokratik, adil, barışçıl ve siyasal çözümü için geliştirilecek her türlü girişime, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da katkı sunmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi. (İSTANBUL)
www.evrensel.net