Zere’ye bir ‘kanser değil’ demediği kaldı!

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, insan hakları alanında Türkiye’nin en ‘yetkili’ kişilerinden biri. Birkaç gündür kanserin son evresindeki hükümlü Güler Zere’yle ilgilenen alanının en yetkili ağızlarından olan Üskül...


TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, insan hakları alanında Türkiye’nin en ‘yetkili’ kişilerinden biri. Birkaç gündür kanserin son evresindeki hükümlü Güler Zere’yle ilgilenen alanının en yetkili ağızlarından olan Üskül, dün ziyaret ettiği Zere’nin durumunun ‘gayet iyi’ olduğunu öne sürdü, tedavi koşulları için “Bodrum katta kaldığı söyleniyor ama zemin katta kalıyor” demekten bile geri durmadı.
Üskül, birkaç gün önce Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’nde tedavi gören Zere hakkında bilgi istemiş ve konuyu komisyon gündemine getirmişti. Karar alınmasını beklemeden dün Adana’ya giden Üskül; Zere, hastane yetkilileri, doktorlar ve TAYAD’lılarla görüştü. Zere’nin cezasının ertelenmesini isteyen 5 ayrı raporu hiçe sayan Üskül, tedaviyi övdü durdu.
‘HASTANE İYİDİR’
TAYAD’lılar Üskül’e, sağlıksız koşulları, Zere’nin çarşafının bile değiştirilmediğini anlattı. Zere’nin tedavisi için gerekenlerin yapıldığını ileri süren Üskül ise, ışık bile almayan mahkum koğuşunda kalmasının tedavisini kolaylaştırdığını savunarak “Aksi takdirde her gün dışarı çıkıp, buraya ışın tedavisi için gelmesi gerekirdi” dedi.
BODRUM DEĞİL ZEMİN!
Zere’nin ‘bodrum katta’ olduğu belirtilen odasının aslında zemin katta olduğunu söyleyen Üskül, “Siz zemin katta kalan bir hasta için ‘bodrum katta kalıyor’ derseniz, ondan sonra söyleyecekleriniz konusunda inandırıcı olmanız zorlaşır” diyerek gerçeklerin çarpıtılmaya çalışıldığını savundu. Üskül, her gün Zere’nin çarşaflarının değiştiğini, odasının temizlendiğini söyledi.
ZİYARET KISITLAMASI DA YALAN!
“Ben geldiğimde yanında kız kardeşi vardı” diyen Üskül, ailenin ve avukatların tüm açıklamalarına, ziyaretçi kayıtlarına rağmen, ziyaretin serbest olduğunu ileri sürdü ve “Bu durum bir iyi niyet göstergesi” dedi.
Refakatçilerin 4 günde bir değiştiğini söyleyen Üskül, “Bu sayede tüm yakınlarını görebiliyor. Aslında refakatçi yalnızca ihtiyaç zamanında içeri girmesi gerekirken, 24 saat hastanın yanında kalmasına izin veriliyor. Bu ilk uygulamadır Türkiye’de, ama doğru bir uygulamadır. Bütün esneklikler gösterilmişken bu haksız iddialarda bulunulması doğru değil” diyerek ziyaretçi kısıtlamasını da boşa çıkardı.
BAHANE BOL
Zere’ye gerekli gıdaların verilmediği yönündeki iddialar sorulan Üskül, “Sağlık koşulları neyi gerektiriyorsa o şekilde gıda veriliyor. Hastanedeki bakım koşullarıyla ilgili iddiaları gereksiz ve zarar verici iddialar olarak değerlendiriyorum” dedi. Aynı hastanede hasta tutuklu Eyüp Coşkun’un da tedavi gördüğünü dile getiren Üskül, “Durumu daha ağır bu hastanın ailesi, af veya ceza erteleme talebinde bulunmadı. Belki yakınları hastanede tedavi görmesinin daha uygun olacağını düşünüyordır” diyerek öne sürdüğü iddiaları güçlendirmek istedi.


ONLARDAN HABERDAR MISINIZ?
CHP Milletvekili Canan Arıtman, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den, cezaevindeki 20 kişi için af yetkisini kullanmasını istedi. Meclis’te basın açıklaması yapan Arıtman, Gül’ün daha önce affettiği Necmettin Erbakan’ı hatırlatarak, hasta tutukluların durumunun ondan çok daha ağır olduğuna dikkat çekti. CHP milletvekili Çetin Soysal ise, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yanıtlamasını istediği soru önergesinde, şu soruları sordu:
*Zere’nin tahliyesi için Cumhurbaşkanının yetkisini kullanması yönünde bir çalışma yapılmakta mıdır?
*Son dönemdeki kararlarıyla tartışmalı bir konuma gelen Adli Tıp Kurumu’nun Zere’yle ilgili kararları da güvenilir midir?
*Ölüm riski taşıyan tutuklu ve hükümlüleri belirlemek için çalışma yaptınız mı? Zere’yle aynı durumda olan kaç kişi var?
*Bu tutuklu ve hükümlülerin tedavisi nerede ve hangi koşullarda yapılıyor?
Öte yandan İHD Ankara Şubesi üyeleri, cezaevlerinde en son yaşanan hak ihlallerini, Adalet Bakanlığı’na faks çekerek bildirdi.
(HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net