Engellilere, yeni engeller çıkarılmasın

İZMİR Büyükşehir Meclisi’nin aldığı kararla, Belediye bünyesinde kurulan Engelliler Masası Koordinatörlüğü kaldırılarak, Kültürel İşler Daire Başkanlığı’na bağlı bir masa haline getirildi.


İZMİR Büyükşehir Meclisi’nin aldığı kararla, Belediye bünyesinde kurulan Engelliler Masası Koordinatörlüğü kaldırılarak, Kültürel İşler Daire Başkanlığı’na bağlı bir masa haline getirildi. Ayrıca engellilerin ulaşım kartlarına da 750 kontör yüklenerek binişlerin günde 2 kereyle sınırlanması ve seyahat sırasında engellilere refakat eden kişilerin de artık ulaşım araçlarına ücretli binme zorunluluğu getiriliyor. Yaşamlarında zaten birçok engelle karşılaşan engelliler, bu karar tepkili.
SÖZLER TUTULMUYOR
Engellilerin kurduğu Türkiye Beyaz Ay Derneği İzmir Şube Başkanı görme engelli Salih Arıkan, belediye seçimlerinden önce Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, engellilerin önündeki engelleri kaldıracaklarını, daha çok çalışma yapacaklarını söylediğini hatırlattı. Engelliler Koordinatörlüğü’nün yetkisi olmamasına rağmen çok başarılı bir şekilde işleri yürüttüğünü dile getiren Arıkan, “Ya başkan verdiği sözü tutmuyor, ya da bürokratları bu işi takip etmiyor” dedi. Özellikle Belediye Meclis Üyelerinin seslerini duymasını istediklerini belirten Arıkan, “Bu uygulama çağdaş belediyecilik anlayışına uygun değil. Daha önce de Engelliler Meclisi sözü verilmişti. Ancak açılmadı” dedi.
TASARRUFA BİZDEN BAŞLANMASIN
Daha önce engelli derneklerinin yoğun çabalarıyla Ahmet Piriştina döneminde görme, bedensel ve ağır zihinsel özürlülerin ve onlara refakat eden bir kişinin ulaşım araçlarından faydalanmasıyla ilgili karar alındığını belirten Arıkan, uygulamanın kendileri için ciddi bir kolaylık sağladığını belirtti. Arıkan, “Engellilik oldukça pahalı. Engellilerin sosyal hayata katılmaları, sağlık harcamaları, özel kullandığı araç gereçler ve ilaçların hepsi zaten onlara ciddi ek yükler getiriyor. Refakatçi uygulamasının kaldırılacak olması ve engellilerin de otobüslere binişlerinin 750 kontörle sınırlandırılması çok acı verici bir karar” dedi. Arıkan, Türkiye’nin ciddi sıkıntılarının olabileceğini ama kısıntılara önce engellilerden başlanmaması gerektiğini belirterek, “Tasarrufa bunlardan başlanması kabul edilebilir bir şey değil. Karardan kesinlikle geri dönülmesi gerekir” dedi.
SİNYALİZASYONUN SESİ KISILDI
Bazı otobüslerde, otobüsün hangi durağa geldiğinin ve geleceğinin sesli olarak söylendiğini belirten Arıkan, “Sesli sinyalizasyon sisteminin insanları rahatsız ettiğini söyleyerek, şikayetlerde bulunmuşlar. Belediye de bunları kıstı” dedi. Ses kısılınca hangi durağa geldiğini anlayamadıklarını belirten Arıkan, “Durağa geldiğini başka birisine sormadan bir görme engellinin otobüse binip indiğini bilmesi kadar güzel bir mutluluk olamaz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

MALATYALI: SINIR İSTEMİYORUZ
Fadime Malatyalı: Bir günde 3 veya dört defa bindiğim oluyor. Elektrik, su faturalarının yatırıldığı yerler ayrı ayrı. Hastaneye gitmem gerekiyor. Binişlerin sınırlandırılmasını istemiyoruz.
Ali Kavak
www.evrensel.net