Portakal’da müzik ve Yeşilçam

46. yaşına basan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali bu yıl 10-17 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek. Türkiye ve dünya sinemasının seçkin örneklerini kente yaymayı hedefleyen festival...


46. yaşına basan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali bu yıl 10-17 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek. Türkiye ve dünya sinemasının seçkin örneklerini kente yaymayı hedefleyen festival, “Dünya Film Müzikleri” ve “Türk Sineması’nın 60’lı Yılları” adıyla iki ayrı temada etkinlikler düzenleyecek.
Antalya Kültür Sanat Vakfı Genel Sanat Yönetmeni Vecdi Sayar, festivalin içeriğinin, sinema sektöründeki yirmiye yakın birliğin katılımıyla oluşturulan Sinema Platformu’nun görüşleri ve halkın beklentileri dikkate alınarak hazırlandığını ifade etti. Daha önce “Altın portakal, halkın portakalı olacak” diyerek festivalin yönünü açıklayan Sayar, yavaş yavaş yapılacakları daha net olarak ifade etmeye başladı.
TATİL FESTİVALİ OLMAYACAK
Buna göre, festivalin ana temasına uygun olarak dünya film müzikleri ile sinema çevrelerince belirlenecek Yeşilçam’ın 60’lı yıllardaki en önemli 10 yerli filminin gösterileceği özel bir program düzenlenecek. Ayrıca, nostaljik Yeşilçam ve Türkiye sinemasının yakın tarihine damga vuran filmler 5 yıl içindeki festivallerde özel gösterimlerle kentle buluşturulacak. Proje kapsamında, festivalde bu yıl ilk kez düzenlenecek özel “60’lı Yıllar” gecesine, dönemin sanatçılarının da katılması planlanıyor. Öte yandan “Dünya Film Müzikleri” ana temasıyla festivalin açılış töreninde özel bir gösteri düzenlenecek. Vecdi Sayar, müziğin, sinemayla buluştuğu en güzel örneklerin festival sürecinde kentle buluşturulması için çalışıyor.
Altın Portakal’ı, katılan sanatçılar için deniz, güneş ve tatil festivali olmaktan çıkaracaklarını ve sinema bölümü öğrencilerinin de katılacağı sinema söyleşileri ve atölye çalışmaları düzenleneceğini anlatan Sayar, “Altın Portakal ile Antalya’da gerçek bir film festivali yaşayacağız. Türk ve dünya sineması kentin hemen her noktasında hissedilecek. Sinema sektörü de bu hedefin heyecanını yaşıyor” dedi.
SANATÇILAR ORADA OLACAK
Geçmişte sanatçılara verilen kokteylin ardından düzenlenen geleneksel açılış korteji ve törenle başlayan festivalde, bu yıl ilk kez kortej, açılış töreninden farklı bir günde düzenlenecek. İlk gün özel bir gösterinin sunulacağı açılış töreninin ardından, ikinci gün geniş sanatçı katılımıyla yapılması amaçlanan geleneksel festival korteji, öğleden sonra başlayarak akşam saatlerinde tamamlanacak.
Korteje sanatçı katılımın geçen yılların aksine bu yıl daha yoğun olması bekleniyor. Sinema alanındaki meslek birlikleri de sanatçıların katılımını destekliyor. Festivalde film galaları, sanatçıların katıldığı söyleşiler, ünlü senaristlerin ders vereceği senaryo atölyeleri, panel ve konferanslar düzenlenecek.
ULUSAL VE ULUSLARARASI YARIŞMALAR
Türkiye sinemasının en prestijli ödülü kabul edilen Altın Portakal’ı kazanmak isteyen filmler için de ulusal yarışmaya başvurular devam ediyor. Vecdi Sayar, ulusal bölümde yarışmak için şimdiye kadar 10 Türk filminin başvurusunun yapıldığını, eylül ayında sona erecek son başvuru tarihine kadar toplam 30 filminin başvurusunun beklendiğini söyledi.
11 kişilik ana jüri ise kısa süre sonra belirlenecek. Önceki yıllarda Altın Portakal ile birlikte düzenlenen Uluslararası Avrasya Film Festivali de Avrasya adı yer almadan Altın Portakal adıyla devam edecek. Avrupa ve Asya sinemasından 12 civarında film yarışma bölümüne alınacak ve uluslararası etkinlikte “Avrasya ve Akdeniz Filmleri” adıyla özel gösterimler yapılacak.
Filmleri yarışacak Avrupalı ve Asyalı sinemacıların ve oyuncuların festivale katılımı bekleniyor. Ayrıca, dünya sinemasının bazı önemli sanatçılarının da festivaldeki senaryo atölyesi çalışmaları için Antalya’ya geleceği belirtiliyor. Onur ödüllerinin verileceği sanatçılar ise henüz belli değil. (KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net