Ritmin ustaları güneşi ritimleriyle karşıladı

Dünyanın tek darbuka okulu Galata Ritimhanesi ve İstanbul Ritim Derneği’nin Edremit-Güre-Ağlayan Şelale’de gerçekleştirdiği dünyanın ilk ritim kampı açık hava konseriyle sona erdi.


Dünyanın tek darbuka okulu Galata Ritimhanesi ve İstanbul Ritim Derneği’nin Edremit-Güre-Ağlayan Şelale’de gerçekleştirdiği dünyanın ilk ritim kampı açık hava konseriyle sona erdi. “Çadırını, darbukanı kap, Kampa gidiyoruz” çağrısıyla; Türkiye, Belçika, Hırvatistan, Japonya, Azerbaycan, Hollanda, Almanya, Yunanistan’dan ritimcilerin katıldığı kampta dünyaca ünlü iki ritimci; darbuka virtiözü Mısırlı Ahmet ve Yunanlı Davulcu Costas Anastasiadis atelyeler yaptı. Edremit Kaymakamlığı ve Güre Belediyesi’nin desteklediği, 1 Ağustos’ta başlayan Ritim Kampı’nın son gecesi, Güre İskele Meydanı’nda gerçekleştirilen konserde iki usta ritimci öğrencileriyle birlikte sahne aldı.
KOLEKTİF YAŞAM KOLEKTİF RİTİM
Toplam 95 kişinin katıldığı kampta başta darbuka olmak üzere pek çok enstrümanın sesi, Ağlayan Şelale’nin sesine karıştı. Darbukanın düm tek sesinin saatin tik tak seslerini unutturduğu kampta, profesyonel müzisyenlerin yanı sıra mesleği müzisyenlik olmayan fakat müziği hayatının merkezine koymuş pek çok kişi günün 24 saati müzikle iç içeydi. Kampta ritim atölyeleri ikiye ayrıldı: Darbukayla yeni tanışanlar için Hikmet Yıldırım’ın düzenlediği atölye, keyifli bir ilk adım niteliği taşırken; daha ileri seviyede darbuka çalanlar, ustaları Mısırlı Ahmet’le sabahın ilk ışıklarını karşılayarak kendi ritimlerini aradılar. Darbuka atölyelerinin yanısıra Kapoera, avangard ve yoga atölyelerinin de yapıldığı kampta darbuka sesleri 24 saat susmadı.
Sekiz gün çadırda kalan ritimciler birkaç saat uykuyla neredeyse gün boyunca darbuka ve dans çalışırlarken birlikte pişirdikleri yemeklerle karınlarını doyurdular. Kamp boyunca darbukacılar, yaşamlarını da ritimleri gibi kolektif hale getirdiler. Kaz Dağları’nın eteklerinde bulunan Ağlayan Şelale bölgesinde yapılan kampta darbukacılar ritim çalarken döktükleri terden şelanenin buz gibi suyunda arınıp kamp ateşiyle ısındılar.
SANATÇILARI RİTİM BULUŞTURDU
Dünyanın ilk ritim kampında sanatın değişik dallarından pek çok isim ritim tutkusuyla bir araya geldi. Kemancı Fahri Karaduman, bağlamada kullandığı farklı teknikle dikkat çeken Zeki Çağlar Namlı, Oyuncu İpek Erdem, Oyuncu-Müzisyen Bilal Çatalçekiç, Solist Yasemin Göksu, Lara Yazar Seray Şahiner, Yönetmen-Müzisyen Nezih Ünen, İstanbul Dans Buluşma’dan dansçılar Janet K. ve Berk Zaloğlu da katılımcılar arasındaydı. Sanatçılar kamp sayesinde ritmin büyülü dünyasıyla tanıştılar. Fahri Karaduman ve Zeki Çağlar Namlı onlarca darbukacının ritimlerini melodileriyle süslerken Yönetmen Nezih Ünen yakın zamanda vizyona girecek “Anadolu’nun Kayıp Şarkıları” filminden kareler eşliğinde söyleşi gerçekleştirdi.
Devrim Büyükacaroğlu
www.evrensel.net