‘Çatışmaya hazır olun’

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, orduya, Kolombiya ile olası çatışmalara hazırlıklı olunması talimatını verdi.


Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, orduya, Kolombiya ile olası çatışmalara hazırlıklı olunması talimatını verdi.
ABD’nin Kolombiya’daki mevcudiyetini artırma planlarından bahseden ve Washington yönetiminin, bölgeyi istikrarsız hale getirmek için Kolombiya’daki üsleri kullanma niyetinde olduğunu vurgulayan Chavez, “Bize yönelik tehdit büyüyor. Halka ve silahlı kuvvetlere, çatışmalara hazır olmaları çağrısında bulunuyorum” diye konuştu. Venezuela’nın halkçı lideri, ülkesinin, herhangi bir saldırıyı karşılıksız bırakmayacağını belirtti.
ZİRVE ÖNCESİ UYARI
Ekvador’da yapılacak Güney Amerika Ülkeleri zirvesine katılacağını ifade eden Chavez, Kolombiya’daki üslerin ABD’ye kullandırılmaması için komşularını, Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe’ye baskı yapmaya davet edeceğini kaydetti. Kolombiya, üsleri kullandırma planının, uyuşturucuyla mücadele kapsamında geliştirildiğini ve Venezuela’nın endişelenmesini gerektiren bir durumun söz konusu olmadığını ileri sürüyor.
Kolombiya ile Venezuela arasındaki ilişkiler, Kolombiya’da, FARC gerillalarına ait bir kampta, Venezuela tarafından tedarik edildiği iddia edilen İsveç yapımı tanksavarlar nedeniyle gerginleşmişti. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net