EMEP Kent AŞ işçilerini ziyaret etti

Direnişte 100 günü geride bırakan Karşıyaka Belediyesi Kent AŞ işçileri, saldırılara karşın mücadelelerini sürdürüyor. İşçiler, işten atılmadan önce kullandıkları çöp kamyonlarının...


Direnişte 100 günü geride bırakan Karşıyaka Belediyesi Kent AŞ işçileri, saldırılara karşın mücadelelerini sürdürüyor. İşçiler, işten atılmadan önce kullandıkları çöp kamyonlarının ve diğer araçların şantiyeden çıkartılmasına izin vermedikleri için, geçtiğimiz hafta içinde iki kez polis saldırısına uğramıştı.
Emek Partisi yönetici ve üyeleri ile Eğit-Der Bornova Şubesi yönetici ve üyeleri şantiyeye gelerek işçilere geçmiş olsun ziyaretinde bulundular. İşlerine geri dönme umuduyla sürdürdükleri direnişte, iş araçlarının ellerinden alınmış olması nedeniyle çok öfkeli olan işçiler ve sendika yöneticileri direnişlerinin kararlılıkla sürdüğünü vurguladılar.
İŞÇİLERİN BİRLİĞİ
EMEP İl Başkanı Hasan Hüseyin Evin, işçi sınıfı mücadelesinde tüm hakların mücadele edilerek kazanıldığını hatırlatarak, bu süreçte önemli olanın işçilerin birliği olduğunu vurguladı. Evin, “İşçi sınıfının kazanım elde edebilmesinin biricik yolu, kendisi için meşru gördüğü hakkını çekincesiz kullanmaktır. Bunun olmazsa olmazı da birleşmektir. Burada çok çeşitli siyasi görüşlerden kişiler olabilirsiniz. Ama işçi sınıfı olarak kimliğiniz tektir. Patronunuz bugün CHP’lidir, yarın AKP’li olur, MHP’li olur… Hiç de önemi yoktur” dedi.
DİSK Genel-İş 5 No’lu Şube Mali Sekreteri Cenan Ünal da direniş sürecinde yaşananlara değinerek, “Burada kamunun malı mafyaya peşkeş çekiliyor. Devletin savcısı, devleti valisi, devletin polisi, devletin belediye başkanı bu dördü bu malları korumaları gerekirken, koruyanlara karşı orantısız güç kullanarak bu malları mafyaya peşkeş çekiyorlar” dedi.
ATLAŞ CHP İLE BAĞLANTILI
Karşıyaka Belediyesi’nin anlaşma yaptığı Altaş’ın bütün CHP’li belediyelerle bağlantılı olduğunu ifade eden Ünal, “Edirne, Kadıköy, Beşiktaş, Çanakkale ve Karşıyaka hepsi CHP’lidir. Nasıl ki Albayraklar AKP ile bağlantılı ise, Altaş da CHP ile bağlantılıdır” dedi. EMEP İl Yöneticisi Cabbar Demirci de bütün bu aşamalardan sonra artık görüşmeler sürecinin sonuç vermediğinin görüldüğünü belirterek; görevin sendikaya düştüğünü, örgütlü olunan tüm işyerlerinde belli sürelerle iş bırakıldığında, bunun sonuç alıcı etkileri olacağını söyledi. Öte yandan, Cevat Durak ile CHP yönetimlerinin ayrı ayrı yapılar oldukları ve Cevat Durak’ın CHP’yi dinlemediği yolundaki ifadelerin doğru olmadığına dikkat çeken Demirci, “CHP isterse bu sorun bir günde çözülür” dedi.
Cenan Ünal da son yapılan polis operasyonunun CHP Merkezi’nden talep edildiğini, İzmir Milletvekili Kemal Anadol’un istemi üzerine emniyet güçlerinin direnişteki işçilerin üzerine gönderildiğini söyledi.


ELMACIK KEMİĞİ KIRILAN İŞÇİ AMELİYAT OLDU
2 Ağustos Pazartesi günü beş büyük otobüs, on kadar minibüs ve panzerlerle Kent AŞ şantiyesine gelen çevik kuvvet ekibi ile işçiler arasında yaşanan arbedede elmacık kemiği kırılan işçi Bülent Ermeş ameliyat oldu. Geçirdiği ameliyat sonrası şantiyede görüştüğümüz Ermeş şunları söyledi: “Polisin haklıya hizmet etmesi lazım, ama burada haklı kim, haksız kim diye düşünen yok. Kamuya ait olan araçlar çıkartılıyor, Altaş diye bir İstanbul firmasına teslim ediliyor. Arabalar çıkmasın diye arkadaşlarla birlikte tel örgülere yapıştık. Bu arbede sırasında bir polis vurdu. Elmacık kemiğim kırıldı, daha sonra da ameliyat oldum. Hastanede de zorluk çıkardılar. İşten çıkarıldığımız için onaylatılması gereken evraklar varmış, onaylatılmadığı için hastane masraflarını bize yüklemeye çalıştılar. Darp olduğu için karakol tutanağı istediler. Karakolda da darp yapan polis olduğundan dolayı, “davacı değilim” dedikten sonra tutanak yazıldı. Tutanağı getirdikten sonra hastane masraflarını sildirebildik. Polisin burada bize güç kullanması bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak benim zoruma gidiyor. Biz onlara vurmadık, silah çekmedik, bıçak çekmedik veya ağır hakarette de bulunmadık. Onların da kamerası var, baksınlar. Bizim amacımız burada polisi engellemek değil, sadece işimiz, aşımız, ekmeğimiz olan kamyonları teslim etmemekti. Bu kamyonlar aynı zamanda kamuya ait olan bir maldır. Bana göre şu anda polis de bir şekilde suç işlemiştir. Bu kamyonları götürüp mafyavari şirketlere teslim etmesi doğru değildir. Bizler yıllardan beri burada, bu işte bu kamyonlarla çocuklarımıza ekmek götürdük, şu an götüremiyoruz. Annem yaşındaki kadınların kolları, bacakları mosmor oldu. Ayrıca polislerin ağızları çok pis, bayanlara ağza alınmayacak kelimeler kullanıyorlar. “Çek git lan buradan, vb. konuşmalar” yüzünden burada çok tartışmalar yaşandı. Haksız yere bir olay yaşıyoruz.”
(İzmir/EVRENSEL)
www.evrensel.net