Baykal arayışa da kapalı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ‘Kürt açılımı’ tartışmaları konusunda hükümete yüklenmekle yetindi ve hiçbir çözüm önerisinde bulunmadı.


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ‘Kürt açılımı’ tartışmaları konusunda hükümete yüklenmekle yetindi ve hiçbir çözüm önerisinde bulunmadı.
Türkiye’de birden bire son günlerde, bugüne kadar olan açılımlardan farklı biçimde iddialı köklü değişimleri “öngördüğü izlenimi veren” bir söylemin başladığını söyleyen Baykal, şöyle devam etti: Söylem, Çankaya’dan başladı. Türkiye’nin tarihi fırsatla karşı karşıya olduğu, bunu mutlaka yapmamız gerektiği ve devletin kurumları içinde uyum olduğu, herkesin katkı vermesinin beklendiği, bölgede yeni gelişmelerin buna fırsat verdiğini ve herkesin bu konuda harekete geçmesi gerektiğini Cumhurbaşka-nı’ndan başlayarak geliyor. Aylardır bunun içinde ne var, ne öngörülüyor, ne yapılacak; işaret aradık hâlâ en küçük bir aydınlanma, işaret ortaya çıkmış değildir.
İktidarın ve Cumhurbaşkanı’nın arayışa girme nedenini kimsenin bilmediğini öne süren Baykal, “İşin artık özüne girmek lazımdır, ne yapılmak isteniyor bunu açıkça söylemeye başlamaları lazımdır”dedi.
Hükümeti, etnik kimliği milli kimliğin önüne geçirmeye kalkmakla suçlayan Baykal, “Milli kimlik o kadar kolay kurulmuyor. Türkiye’de, Anadolu’da bu milli kimliğin oluşmasının bin yıllık tarihi var. Büyük hikayedir, destandır. Sadece 1071 Malazgirt Savaşı değil. Anadolu’yu bir kültür etrafında toplama mücadelesi bin yıllık süreçtir” diye konuştu.
“Türk Milleti”nin Anayasadan çıkartılmasının talep edildiğini belirten Baykal, “Hadi canım oradan. Milli kimliğimiz değişmez biçimde kalacaktır. Anayasada bunu değiştirmeye kimsenin hakkı da yoktur.” dedi.
Hükümetin Milli Eğitime de “etnisite”yi sokmaya çalıştığını savunan Baykal, “Etnik zihniyete göre ayrıştırma yapmak, bu milletin dilini bölmek, kültürünü bölmek, değerlerini bölmek ve bunu eğitim yoluyla yapmak yanlıştır” dedi.
ANKARA

www.evrensel.net