Fındık parasını faiziyle geri ödetmek insafsızlık

Fiskobirlik (FKB) ile Şekerbank arasında yapılan protokolle FKB’den alacaklarına karşılık kredi çeken ve FKB’nin ödemeleri bitirmemesi nedeniyle mağdur olan üreticilerin sesleri yükseliyor.


Fiskobirlik (FKB) ile Şekerbank arasında yapılan protokolle FKB’den alacaklarına karşılık kredi çeken ve FKB’nin ödemeleri bitirmemesi nedeniyle mağdur olan üreticilerin sesleri yükseliyor. Üreticiler FKB’den alacaklı oldukları ürün parası karşılığında çektikleri kredinin, şimdi, FKB’nin ödememesi nedeniyle, faiziyle birlikte kendilerinden istenmesini kabul edilebilir bulmuyorlar.
Ordu’da Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy-Sen) çağrısıyla mağduriyetlerinin giderilmesi mücadelesi veren fındık üreticileri dün PTT karşısında yeniden basın açıklaması yaparak imza kampanyası başlattı.
FKB yönetinine verilmek üzere mağdur üreticilerden toplanan dilekçeler cuma günü saat 11.00’de Giresun’da Giresunlu üreticilerle birlikte FKB yönetimine teslim edilecek.
Ordu’da yapılan çalışmaların Giresunlu üreticiler tarafından da yürütüldüğünü söyleyen Tüm Köy-Sen Ordu Şubesi Yöneticisi Zekai Sağra, tüm Karadeniz üreticileriyle birlikteliğin sağlanması için çaba harcadıklarını belirtti.
BANKA SOYGUNU!
PTT önünde bir araya gelen üreticiler adına açıklama yapan Sağra, bölge milletvekillerinin duyarsızlığını eleştirdi.
FKB’nin eski ve yeni yönetimin yanlış ve eksik uygulamalarının, hem fındık üreticilerini mağdur ettiğini hem de fındık üreticilerinin kuruluşu olan FKB’yi yok etmek isteyenlere yeni olanaklar sağladığını dile getiren Sağra açıklamasında şunları söyledi: Biz fındık üreticileri olarak yeniden vurguluyoruz ki, siyasi iktidarların ve eski-yeni yönetimlerin FKB’yi etkisizleştirme çabalarına da fırsat vermeyeceğiz. FKB’nin yeniden üretici kuruluşu olması için mücadelemiz sürecektir. Ayrıca kredi mağduriyeti ile uğraşırken eski ve yeni hükümetlerin fındık üreticilerini mağdur eden fındık politikalarına karşı olduğumuzu da vurguluyoruz. Hükümetin bu yıl uygulamaya koyduğu yeni fındık stratejisi olan ‘TMO’nun devreden çıkarılıp fındık fiyatını ve alımını serbest piyasaya bırakılması, fındık dikim alanları ve destek politikalarına da’ karşı olduğumuz bilinmelidir. Bu politika bizlerin mağduriyetine daha büyük mağduriyetler eklemektedir. Mağduriyetimizin giderilmesi ve sorumluluk kabul etmediğimizi belirten dilekçelerimizi FKB yönetimine vereceğiz.
HÜKÜMETE SORULAR
“Kredi mağduriyeti için burada imza kampanyası başlatıyoruz. Bu imzalarI Giresunlu üreticilerle birlikte FKB yönetimine teslim etmeye gideceğiz. Kredi mağduru üreticiler bildikleri, tanıdıkları mağdurlara da haber vererek imza verenlerin sayısını artırmalıdır. Fındık üreticilerinin oylarıyla milletvekili olanları da göreve çağırıyoruz” diyen Sağra şu soruları yöneltti:
* Ödenen borçları öderken önceliği neye göre belirlediniz? Öncelik belirlemesini hangi kıstaslara göre yaptınız?
* Bankanın faizleri bizlerin FKB’den alacağız olan fındık paralarımızdan düşülecek mi?
* Bizler alacağımızın yüzde otuzunu çektik. Geri kalan yüzde yetmişi ne zaman alabileceğiz?
* Bankaya ödeme tüm üreticiler adına eşit olarak yapılamaz mıydı?
(Ordu/EVRENSEL)


‘FINDIĞIN FİYATINI BELİRLEYEBİLİRİZ’
Kocaali Ziraat Odası Başkanı Murat Tank, hükümetin bu yıl fındıkçıları kaderine terk ettiğini, ancak üreticinin akılcı hareket etmesi halinde fındığın fiyatını kendisinin belirleyebileceğini söyledi.
Tank yaptığı açıklamada, fındıkçının tek temsilcisinin ziraat odaları olduğunu belirterek, fındık üreticilerinin sosyal dayanışma içerisinde oldukları taktirde bütün zorlukların üstesinden geleceğini ifade etti. Fındığın kilogram maliyetinin 5.5 TL’ye mal olduğunu dile getiren Tank, eylül ayının başından itibaren pazara yoğun olarak fındık inecek olmasının, fiyatların düşmesine neden olacağını, üreticinin dikkatli davranmasını istedi. Tank fındıkçılara şu önerilerde bulundu; “Bugün 3 liranın üzerinde olan fiyatlar, yoğunlaşan fındığın etkisiyle bu fiyatın altına düşecektir. Bu nedenle akılcı hareket etmeliyiz. Üretici fındığını pazara getirmekte aceleci olmamalı ve ihtiyacı kadarını pazara indirmeli. Bu yıl fındığın kaç lira olacağını kendi belirleyecektir. Eğer akılcı hareket ederse kendi kazanır eğer davranmazsa kaybeder. Üreticiden pazara fındık getirmesi noktasında aceleci olmamalarını istiyoruz. Eğer siz pazara fındık indirmezseniz, piyasada fındık olmaz. Tüccar bu sefer adeta sizlere yalvaracak hale gelir. Bu yalvarması da paraya dönüşür ve fiyatın yükselmesine neden olur.” (SAKARYA)
www.evrensel.net