Esnaf da mahalleli de kapatmaya karşı

Eskişehir’in Vişnelik Mahallesi’nde her çarşamba günü kurulan ve Eskişehir halkı tarafından “Sosyete pazarı” veya Çarpa olarak adlandırılan Çarşamba Pazarı, mahallede oturan bazı vatandaşların şikayetçi olup...


Eskişehir’in Vişnelik Mahallesi’nde her çarşamba günü kurulan ve Eskişehir halkı tarafından “Sosyete pazarı” veya Çarpa olarak adlandırılan Çarşamba Pazarı, mahallede oturan bazı vatandaşların şikayetçi olup, konuyu mahkemeye iletmesiyle kaldırıldı. Eskişehir’de de tartışma bunun ardından başladı.
Şikayetçi olarak dava açan bazı vatandaşların pazarda şikayetçi oldukları konu; çevre illerden bir gece önce gelerek sokaklara yerleşip geceyi burada geçiren ve giysi satan pazarcılar. Bir gece önceden gelerek evlerinin duvarlarına, korkuluklarına ve bahçelerine zarar verildiğini iddia eden mahallelilerin ardından mahkeme tarafından görevlendirilen bilirkişi heyeti pazarda incelemelerde bulunuyor ve pazarın kapatılması yönünde görüş bildiriyor. Mahkeme de bu değerlendirmeyi göz önünde bulundurarak Çarşamba Pazarı’nın tamamen kapatılması yönünde karar alıyor.
HALKI DA ETKİLEDİ
Yani sadece şikayetçi olunan ve giysi satan esnafa değil, pazarda meyve ve sebze satan esnafa da yasak getirilerek pazarda tezgah açması yasaklanmış oluyor. Sonuç olarak gelinen noktada çarşamba pazarının mahkeme kararıyla kaldırılmış olması sadece Eskişehir pazarcı esnafını değil, bölgede oturan ve bu pazardan alış veriş yapan mahalle halkını da etkiliyor.
Adı artık neredeyse Eskişehir’le özdeşleşen ve çevre illerden dahi birçok kişinin alışverişe geldiği Çarşamba Pazarı’nın bu gerekçelerle kapatılmasına pazar esnafı ve mahalle halkının büyük bir kısmının da çok ciddi bir tepkisi var.
KALDIRMAK ÇÖZÜM DEĞİL
Eskişehir’in hemen her mahallesinde kurulan pazarlarda tezgah açtığını söyleyen Halil Usta mahkemenin aldığı bu karar karşısında oldukça sinirli. Belediyenin ve Pazarcılar Odası’nın üzerlerine düşen görevi yerine getirmediğini belirten Halil Usta; “biz her pazar için belediyeye tezgahımızın büyüklüğüne göre 80 lirayı bulan işgaliye parası veriyoruz. Pazarcılar odasına da her ay 350-400 lira veriyoruz” diyor. Bir diğer Pazar Esnafı Kamil usta ise; “Madem burayı kaldırıyorlar pazar pazar dolaşıyoruz. Çözüm pazarı kaldırmak değil. Bunun alternatifini yaratırsın pazarı ondan sonra kaldırırsın” diyor.
Pazarda çorap satarak geçimini sağlayan Musa Yılmaz ise; “Benim de ekmek paramla oynuyorlar. Çoluk çocuğumun ekmek parasını kim verecek şimdi? Ben üç çocuk okutuyorum. Pazara da çıkamazsam bunların okul masraflarını kim karşılayacak” diyor.
MAHALLENİN BİR PARÇASI
Mahalle halkının ise büyük bir kısmı pazarın kalkacak olmasından dolayı hayli kızgın. Pazarın artık mahallenin vazgeçilmez bir parçası gibi olduğunu belirten mahalleliler, pazarcılarla birlikte kendilerinin de mağdur edildiğini söylüyorlar. “O kadar insanın ekmek parasıyla oynanır mı” diyen Dilek Gürbüz, “Ne güzel; pazar hemen yanı başımızdaydı. Evim için gerekli olan her şeyi pazardan alabiliyordum. Şimdi alış verişi nasıl nereden yapacağız bilemiyorum” diyor.
Yine aynı mahallede oturan Medine Yılmaz ise; “Ben de kalkmamasını istiyorum. O kadar gariban insanın ekmek parasıyla oynanması doğru değil. Mahalleli şikayetçi diyorlar ama bu mahallenin neredeyse hepsi bu pazardan alış veriş yapıyor. Şikayetçi olanlar birkaç tane zengin aile. Eğer burayı kaldırıyorlarsa bütün pazarları kaldırsınlar da görelim. Bu pazar her hafta toplandıktan sonra gelip buradaki kağıt ve naylonları toplayarak geçimini sağlayanlar vardı. Şimdi onlar bile ekmeklerinden oldular” diyor.
ALTERNATİFİ YARATILMALI
Mahalle esnafı da sanılanın aksine pazarın kaldırılmasının karşısında. Mahallede terzilik yapan Gönül Aktaş; “Burası çarşı merkezi ve Eskişehir’in hemen her mahallesinden halk buradan ucuza alışveriş yapmaya geliyor. Bizim de dükkanımızın önünü kapatıyorlardı ama biz karşı değiliz buna. Bize hiçbir zararı yoktu. Benim gibi diğer esnaflar da böyle düşünüyor” derken Ayakkabı Tamircisi Ahmet Yiğit de; “herkes gibi onların da ekmek paralarını kazanmaya hakları var. Belediye bu pazar kaldırılacaksa bunun alternatifini de yaratmalı. Bu kadar insan nereye gidecek. Bütün esnaftan para alıyorlarsa çözümünü de üretmek zorundalar” diyor.
Artık çevre illerden Eskişehir’e satış yapmak için pazarcıların gelemeyeceğini ve bu yolla Eskişehir esnafının da rahat edeceğini savunan Eskişehir Ticaret Odası mahkemenin aldığı bu kararı olumlu bulurken, mahallelinin de desteğini alan pazar esnafı karşı dava açmak için girişimlere başladı. (Eskişehir/EVRENSEL)
Hasan Çelik
www.evrensel.net