Cemal Mümtaz’da neler oluyor?

Skandallarıyla gündemden düşmeyen Eskişehir Cemal Mümtaz Anadolu Öğretmen Lisesi’nde, cemaatlerin varlığına dikkat çekiliyor. Eşi Gül Yıldırım’ın soruşturması hakkında bilgi almak için...


Skandallarıyla gündemden düşmeyen Eskişehir Cemal Mümtaz Anadolu Öğretmen Lisesi’nde, cemaatlerin varlığına dikkat çekiliyor. Eşi Gül Yıldırım’ın soruşturması hakkında bilgi almak için İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne giden Binbaşı Yusuf Yıldırım’a açılan dava üzerinden, okuldaki gerici faaliyetler gizlenmeye çalışılıyor. Okulda sık sık soruşturmalara maruz kalan Eğitim Sen üyesi öğretmenlerden Gül Yıldırım’a “Görevi kötüye kullanmak, öğretmenlerin konuşmalarını kaydetmek, öğrencileri askerlikten soğutmak, kin ve düşmanlığa sevk etmek, PKK’yi övmek” suçlamasıyla soruşturma açıldı.
MÜDÜRLE BAŞI ÇEKEN ÖĞRETMEN TOPLANTIDA
Alınan bilgilere göre, Yıldırım’ın eşi Yusuf Yıldırım, eşiyle neden sürekli uğraşıldığını öğrenmek için geçtiğimiz aylarda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gitti. Görüşmeye mesai bittikten sonra sivil olarak giden Yıldırım, Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü T.E’nin makamında, gerici uygulamalarla anılan Coğrafya Öğretmeni Emrah Atasoy ile toplantı yaptığını gördü. Karşısındaki tabloya tepki gösteren Yıldırım hakkında ‘tehdit’ suçlamasıyla dava açıldı, ilk duruşma geçtiğimiz haftalarda görüldü. Basında birbiri ardına çıkan “tehditçi binbaşı” yönündeki haberlerin ardından Yıldırım’ın Ankara’ya tayini çıktı.
AKIL ALMAZ İDDİALAR
*Geçtiğimiz yıl proje yarışması için Ankara’ya götürülen öğrenciler, Atasoy tarafından zorla cemaat evlerine götürüldü. Veliler olayla ilgili suç duyurusunda bulundu. Müfettiş raporunda; Atasoy’un Ankara’ya gittikten sonra okul idaresinin onayı olmadan kız öğrencileri kardeşinin de aralarında bulunduğu bir öğrenci evine, erkek öğrencileri ise TESED adlı derneğin misafirhanesine götürdüğü tespit edildi.
*Vali Mehmet Kılıçlar ise, öğretmenin konaklamanın ‘daha ekonomik’ olması için öğrencileri eve götürdüğü ve ‘disiplin suçu’ olduğu gerekçesiyle savcılık soruşturmasına izin vermedi.
*İngilizce sınavında Müdür Yardımcısı ve İngilizce Öğretmeni Selçuk Kurtoğlu, Said Nursi’nin Risale-i Nur Külliyatı’ndan Türkçe bir soru sordu. Kurtoğlu’nun daha önce de boş derslerde Risale-i Nur Külliyatı’nı okuttuğu, öğrencileri odasına çağırıp “Size ya disiplin cezası veririm ya da Said Nursi’den bir bölüm ezberlersiniz, sınav yaparım” dediği öğrenildi.
TARİKATLARIN ÇEKİŞTİĞİ BİR OKUL
Eğitim Sen Eskişehir Şubesi yönetimi, öğretmenlerin etnik kökenleriyle ilgili “Türk düşmanı Ermeni, PKK’li” gibi iddialarla hedef gösterildiğini belirtti. Okulda gerici faaliyetlerin ötesinde tarikatlar arasında çekişme olduğunu söyleyen şube yönetimi, “Bir öğretmen, bazı öğrencilerin, aynı okulda görevli üyemiz bir öğretmenin derslerinde neler anlattığını tespit etmek için cep telefonuyla kayıt yapmalarını sağlamıştır. Aynı öğretmen, olayın ortaya çıkmasının ardından, kayıt yapan öğrencilere soruşturma sırasında nasıl ifade verecekleri konusunda baskı yapmıştır” dedi.
Ayrıca, Emrah Atasoy ve Selçuk Kurtoğlu’nun başka okullara atandığı öğrenildi. (Eskişehir/EVRENSEL)
www.evrensel.net