Polis copu, öğretmeni kör etti

23 Yıllık öğretmen Dengiz Sönmez, dilekçe vermek üzere bir grup eğitimciyle gittiği Milli Eğitim Bakanlığı önünde yediği polis copu yüzünden görme yetisini kaybetti. Eğitim-Sen Ankara 2 No’lu Şube üyesi...


23 Yıllık öğretmen Dengiz Sönmez, dilekçe vermek üzere bir grup eğitimciyle gittiği Milli Eğitim Bakanlığı önünde yediği polis copu yüzünden görme yetisini kaybetti. Eğitim-Sen Ankara 2 No’lu Şube üyesi, Dengiz Sönmez, 5 Haziran’da dilekçe vermek üzere bir grup eğitim çalışanıyla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) yürürken polis saldırdı. Biber gazı ve gözyaşartıcı bombaya maruz kalan Sönmez, yerde kalan bir arkadaşına yardım etmek isterken polis copuna hedef oldu.
GÖZÜNE TEKME YEDİ
İki kez ameliyat geçirmesine karşın görme yetisini büyük ölçüde kaybeden Sönmez, olayı şöyle anlattı: “Ön grupta arbede çıktı. Ben arka gruptaydım. Polis ön grubu coplayınca kaçtık. Sonra gaz bombaları geldi. 20 metre geride bir şube yöneticimiz kalmış. Polisler onu copluyordu. Yanına gittim, ‘Yapmayın’ diye bağırdım. Bir polis ‘O..... Çocukları’ diye bağırarak, copu yerleştirdi. Gözüme geldi. Polisin yüzünü kaskın içinde görebildim. Aralıklı iki operasyon geçirdim. Şimdi yüzde 20 görme bozukluğum var. Travmaya bağlı olarak da göz tansiyonu ve 5 derece astigmat oluşmuş. İki operasyon daha olmam gerekiyor.” Dengiz Sönmez, kendisine copla saldıran polis memuru hakkında “darp” suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na, polislerin eylemi amirlerinden habersiz gerçekleştiremeyecekleri görüşüyle de Ankara Valisi Kemal Önal hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçundan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. (ANKARA)
www.evrensel.net